سرویس و عیب یابی پکیج دیواری
فوریه 2, 2020
تعمیرات کولرگازی پنجره ای
سرویس و تعمیرات کولرگازی پنجره ای
فوریه 7, 2020

آموزش شارژ گاز کولر گازی

آموزش شارژ گاز کولر گازی

آموزش شارژ گاز کولر گازی

آموزش شارژ گاز کولر گازیآموزش شارژ گازکولرگازی

 

همانطور که می دانید کولر گازی یک واژه ی کلی می باشد و بخش بزرگی از صنعت تبرید را در برمی گیرد. علت این یادآوری کوچک در ابتدای این مقاله این می باشد که شارژ گاز دستگاه های مرکزی مانند وی آر اف ها (VRF) را در مبحث شارژ گاز سیستم های مرکزی به صورت کامل توضیح خواهیم داد ، زیرا دارای ریزه کاری ها و نکات فراوانی می باشند که مرحله به مرحله باید رعایت شود . همچنین در وی آر اف ها مبردهایی به غیر از مبردهای استفاده شونده در کولرهایی با ظرفیت پایین تر نیز استفاده می شود که در مبحث خود کامل توضیح داده خواهد شد.

در این مطلب به شارژ گاز دو مبرد 

 • آر ۲۲ (R22)
 •  آر ۴۱۰ (R410)

می پردازیم.

یکی از اصلی ترین و مهم ترین نکاتی که در یک سیستم تبرید خصوصا کولرگازی بسیار حائز اهمیت می باشد تشخیص کمبود مبرد، شارژ گاز و راه اندازی دستگاه می باشد. قبل از هر چیز باید بدانیم که مقوله ی شارژ گاز به دو بخش تقسیم می شود: 

 • شارژ گاز تکمیلی
 • شارژ گاز کامل

 شارژ گاز تکمیلی :

آموزش شارژ گاز کولر گازیاولین پارامتر برای تزریق مبرد به سیستم ، این می باشد که در بررسی میزان مبرد در سیستم خطایی نداشته باشیم. بنابراین برای جلوگیری از هرگونه خطا در ابتدا برای دستگاهی که سرمای کم دارد و یا عوامل نشان دهنده ی کمبود مبرد را دارد موارد سرویس را باید طی کینم. این بدان معنی می باشد که قبل از هرکاری باید یونیت داخلی و یونیت خارجی کاملا سرویس شوند (مراجعه به مطلب سرویس کولرگازی) پس از سرویس دستگاه و گذشت زمان ( برای خشک شدن کامل کندانسور و اواپراتور) اولین موردی که باید مورد بررسی قرار بگیرد ولتاژ دستگاه در حین کارکرد می باشد. ولتاژ نرمال برای دستگاه های معمولی مابین ۲۰۵ الی ۲۳۰ ولت می باشد. در ضمن ولتاژ مابین ۲۰۰ تا ۲۰۵ ولت پایین ترین ولتاژ کاریست و اگر دستگاه در این ولتاژ کار کند شدت جریان بالا رفته  و به کمپرسور فشار میاید ، برای دستگاه های اینورتر این ولتاژ باید مابین ۲۰۸ الی ۲۳۰ ولت باشد که در خارج این محدوده ولتاژی، دستگاه های اینورتر به شدت تغییر رفتار می دهند. حال ولتاژ چه ارتباطی به شارژ مبرد در سیستم دارد؟

اولین نکته این می باشد که همیشه باید میزان ولتاژ متناسب با کارکرد دستگاه باشد ، زیرا یکی از مهمترین راه های تشخیص تنظیم بودن میزان مبرد ، شدت جریان مصرفی می باشد.

در واقع اگر همه ی موارد سیال در کولرگازی درست باشد ، زمانی که مبرد کم است شدت جریان مصرفی (آمپر) دستگاه نیز کم می شود و اگر به هر دلیلی مبرد از حد بیشتر باشد شدت جریان مصرفی (آمپر) دستگاه به شدت افزایش می یابد تا جایی که کمپرسور داغ کرده و از مدار خارج شود (اورلود کند) . پس از بررسی میزان ولتاژ  مدار قدرت ، باید به این موضوع پرداخت که به چه علت و به چه میزان کاهش مبرد داشته ایم؟ در کولرهای گازی پرتابل و کولرهای گازی پنجره ای به این دلیل که سیکل بسته است ، فقط در صورت بوجود آمدن نشتی (Leak) در سیستم شاهد کاهش مبرد خواهیم بود. اما در کولرهای گازی دیواری، ایستاده و داکت اسپیلت که مابین یونیت خارجی و یونیت داخلی فواصلی وجود دارد و اتصالات این فواصل توسط نیروی دست بسته می شود ، بنابراین عدم خطا ۱۰۰% نیست و در ضمن معمولا در فصل سرما از کولر گازی استفاده نمی شود (به علت ارزان بودن سوخت گاز شهری برای تولید گرما) ، باتوجه به این نکته که در تمام سیستم های تبرید در حالت خاموش بودن دستگاه مبرد در بیشترین فشار خود در حالت نرمال قرار دارد ممکن است مقداری خروج مبرد از این بخش ها داشته باشیم ، که برای تنظیم مجدد مبرد ، دستگاه حتما باید سرویس شود. در ضمن علائم کمبود مبرد در کولرگازی در مقاله ی سرویس کولر گازی به صورت کامل شرح داده شده است. حال متوجه شدیم که در سیستم کمبود داریم چه باید کرد؟

آموزش شارژ گاز کولر گازیپس از طی کردن مراحل سرویس و بررسی ولتاژ و بررسی اینکه نشتی از کجا بوده است (حتما فیتینگ ها با آچار فرانسه سفت تر شوند و پرچ های لوله مورد بررسی قرار بگیرند) مهره ی سر والف را باز کنید. در همین مرحله با مقداری کف بررسی کنید سوزن والف نشتی نداشته باشد. سپس گیج (مانومتر فشار مبرد) را به دستگاه وصل کنید. نحوه ی اتصال گیج به دستگاه کولر گازی به وسیله ی شلنگ مخصوص می باشد. توجه کنید شلنگ حتما باید در جای خود محکم بسته شود تا از کناره های آن مبرد خارج نشود. در ضمن فراموش نکنید بهتر است تمام موارد ایمنی رعایت شود. حتما دستکش در دست داشته باشید، خروج مبرد به علت تغییر فاز آنی از مایع به گاز به شدت گرماگیر بوده و این سرما می تواند آسیب جدی به بدن و دست انسان برساند. در مورد موارد ایمنی در مقاله ی آموزش تعمیر کولرگازی به صورت کامل توضیح داده ایم. محل نصب شلنگ به شیر سرویسی می باشد که لوله ی برگشت به آن متصل شده است. این شیر سرویس با سایز بزرگتر در کنار یک شیر سرویس کوچکتر قرار دارد و این قانون در تمام سیستم های برودتی صادق است. قبل از نصب شلنگ باید بررسی شود که مبرد داخل سیستم R22 می باشد یا R410 . به هیچ عنوان ریسک نکنید که به صورت تجربی گیج را وصل کنید زیرا حتما باید از روی لیبل دستگاه نوع مبرد مشخص شود. درست است که شلنگ R22 به هیچ عنوان به شیر سرویس دستگاه با گاز R410 متصل نمی شود ، اما در بعضی دستگاه ها به صورت کاملا استثنا (معمولا کولر های بانه ای) مبرد دستگاه R410 می باشد ولی شیرسرویس به شلنگ R22 متصل می شود. به هرحال در اینجا دو نکته حائز اهمیت می باشد. 

 

 

 1. اکثر برندهای کم مصرف بازار (اینورترها) با مبرد R410 کار می کنند.آموزش شارژ گاز کولر گازی
 2. دستگاه های با مصرف معمولی نیز در بعضی برندها با مبرد R410 کار می کنند. پس از بررسی این موارد ابتدا دستگاه را روشن کنید و سپس گیج را به دستگاه متصل نمایید. حتماً حتماً حداقل ۵ دقیقه دستگاه روشن باشد تا فشار دقیق تری مشاهده کنیم. در همین حین آمپرمتر بر روی سیم فازورودی دستگاه (حتماً فاز یا نول تغذیه ی کمپرسور در بین کلمپ های آمپرمتر قرار گیرد) قرار گیرد. فشار کاری گاز R22 در حالت نرمال بین ۵۵ تا ۷۰ پی اس آی می باشد و فشار گاز R410 در حالت نرمال بین ۱۲۰ الی ۱۳۵ پی اس ای می باشد (این فشارها در حالت روشن بودن دستگاه صادق است). به میزانی که مبرد کم بود مبرد به سیستم تزریق شود تا به محدوده ی مجاز برسد اما موارد زیر حتما باید رعایت شود :
 •  پس از نصب شلنگ به شیر سرویس باید هوای داخل شلنگ گرفته شود کافی است شیر گیج از همان سمتی که شلنگ وصل است ، نیم دور باز شود تا تخلیه هوا از مسیر بخش وسط گیج  با فشار مبرد از سمت دستگاه صورت گیرد. روش دیگر شل کردن شلنگ در محل اتصال به گیج و خروج مبرد به میزان دو الی سه ثانیه می باشد.
 • شلنگ دیگر را از یک طرف به کپسول گاز و از طرف دیگر به مسیر ورودی گیج (پایین محل سایت گلاس) وصل کنید. پس از باز کردن شیر کپسول حاوی مبرد ، مسیر کپسول تا گیج را نیز با شیوه هایی که توضیح دادیم هواگیری کنید.
 •  کپسول گاز R22 حتما باید در حالت عادی قرار بگیرد زیرا ورود  هرگونه مایع مبرد در حالت شارژ گاز باعث نرسیدن صحیح روغن به کمپرسور ، اورلود و در نهایت سوختن کمپرسور می شود.
 •  کپسول گاز R410 حتما باید به صورت برعکس قرار بگیرد زیرا این مبرد ترکیبی می باشد و مخلوطی از دوگاز دیگر است که چگالی های متفاوت دارند، دقیقاً برخلاف مبرد R22 اگر کپسول این مبرد در حالت عادی شارژ شود دستگاه کارایی خود را از دست خواهد داد. بنابراین حتما به صورت مایع (کپسول برعکس) باید شارژ شود.

نکات :

 1.  در صورتی که کپسول مبرد در حین شارژ گاز یخ زد به هیچ عنوان مجاز به استفاده از شعله مستقیم جهت گرم کردن کپسول نمی باشید.
 2.  استفاده از ترازوی دیجیتال در هنگام شارژ مبرد دقت کار را بسیار بالا می برد.
 3. فشار مبرد در داخل دستگاه دستگاه در هنگام شب همواره حدود ۱۰ الی ۲۰ پی اس آی کمتر از زمان اوج گرما می باشد.
 4. شارژ گاز باید به صورت لحظه ای صورت گیرد و اگر احساس کردید دستگاه به راحتی اجازه ورود مبرد را نمی دهد با حوصله ، زمان بدهید تا فشار تنظیم شود.
 5. به علت تفاوت های بسیار درگازهای R22 , R410  استفاده ی آنها به جای یکدیگر باعث نابودی سیستم می شود ، زیرا علاوه بر تفاوت در روغن متناسب با مبرد، طراحی اواپراتور و لوله موئین و باقی قطعات متناسب با مبرد انجام شده است.

حال اگر دستگاه نیاز به شارژ گاز کامل داشت برای راه اندازی چه باید کرد؟

اگر دستگاه کولرگازی نیاز به شارژ مبرد کامل داشت دو نکته ی حائز اهمیت وجود دارد :

 • مبرد از کجا خارج شده است.
 •  آیا رفع نشتی که انجام دادیم صحیح بوده و با شارژ مبرد دیگر این اتفاق نخواهد افتاد؟ جواب ما خیر می باشد زیرا در صورتی که مبرد یک سیستم کاملا تخلیه شده باشد تنها راه پیدا کردن نشتی پس از تعویض پرچ ها بالابردن فشار دستگاه تا ۲۵۰ پی اس آی به کمک گاز ازت می باشد.

گاز ازت یک گاز خنثی می باشد که برای شستشو و تست نشتی سیکل در سیستم های برودتی استفاده می شود. اگر عجله ندارید ۲۴ ساعت زمان بدهید تا ببینید فشار کم شده است یا خیر و اگر عجله دارید یک ساعت کافی می باشد . پس از تست فشار حال زمان آن رسیده که سیستم را هواگیری نماییم اما چگونه؟

آموزش شارژ گاز کولر گازی

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر خاطرتان باشد در هنگام شارژ گاز تکمیلی با فشار مبرد هوا را خارج می کردیم. حال برای خروج هوا و رطوبت از سیستم باید از ابزاری با نام وکیوم استفاده کنیم.

آموزش شارژ گاز کولر گازی

همانگونه که در شارژ گاز گفته شد شلنگ زیر مانومتر به  شیر سرویس لوله ی بزرگتر وصل  شود و لوله ی میانی (پایین ساید گلاس) به دستگاه وکیوم وصل شود. با روشن کردن دستگاه وکیوم و باز کردن شیر گیج باید عقربه مانومتر به سمت اعداد منفی برود، اگر اینگونه بود می توانیم مطمئن شویم همه چیز درست نصب شده زیرا این خود یک راه پی بردن به نشتی در سیستم می باشد.

فشار وکیوم در سطح دریا حدود ۳۰- پی اس آی می باشد و در ارتفاعات بیشتر هم می شود. پس از ۱۵ دقیقه وکیوم بسته به ظرفیت دستگاه و مقدار لوله کشی پیشنهاد می شود شیرگیج به مدت ۱۵ دقیقه بسته شود ، وکیوم خاموش و سپس وکیوم روشن و ۱۵ دقیقه دیگر عملیات ادامه یابد تا عملیات وکیوم کامل شود. پیشنهاد ما در این زمان ها ماندن دستگاه زیر تست  وکیوم به مدت یک ساعت می باشد (در انتهای عملیات یک ساعت شیر گیج بسته باشد) و علت آن این است که در صورت وجود نشتی در  هوا به داخل سیستم وارد میشود ، مثلاً ۳۰- پی اس آی در اصطلاح شکسته شده و به ۱۰- پی اس آی می رسد. اگر شکست داشتیم سیستم نشتی دارد و اگر شکست نداشتیم دستگاه وکیوم باز شود و به جای آن کپسول را نصب می کنیم ،سپس مطابق آنچه گفتیم فاصله ی کپسول تا گیج هواگیری شود و بعد از آن شارژ مبرد انجام گیرد.

 نکات :

 1. در فصل زمستان  برای شارژ مبرد، دستگاه باید در حالت تابستانه قرار گیرد و سنسورهای دستگاه را با گرم کردن به خطا بیندازیم تا دستگاه شروع به کار کند.
 2.  هنگامی که دستگاه در قسمت یونیت خارجی شروع به گرما دادن کرد تقریبا مقدار قابل توجهی از مبرد دستگاه تکمیل شده است. شیر گیج را ببندید تا مبرد در سیکل به تعادل برسد. این مطلب پاره ای از توضیحات بود اگر سوالاتی برایتان پی ش آمد در خدمتتان هستیم.
کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 9 =