مزایا و معایب داکت اسپیلت
سپتامبر 15, 2018
داکت اسپیلت چیست

داکت اسپیلت چیست

داکت اسپیلت چیست ؟

داکت اسپیلت چیست

داکت اسپیلت چیست

 

 بدون شک  از داکت اسپیلت می توان به عنوان یکی ازسیستم های بسیار متداول تهویه مطبوع که امروزه در بسیاری از ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده می شود و به طور کلی در رده کولرهای گازی دو تکه قرار دارد نام برد.تفاوت اسپیلت  و داکت اسپیلت تنها در یونیت داخلی دستگاه است ولی سیستم عملکرد آنها مشابه یکدیگر می باشد.

برای اشنایی بیشتر با ان می توانید سرفصل مربوط به یونیت خارجی و اسپیلت دو تکه را در سایت مطالعه بفرمایید. در اینجا لازم می دانم درباره یونیت داخلی داکت اسپیلت مطالبی را عنوان کنم که علاوه بر اشنایی کلی با این سیستم ها،اطلاعات مفیدی درباره نصب و سرویس و تعمیرات داکت اسپیلت در اختیارتان قرار گیرد تا به شما در انتخاب صحیح دستگاه مورد نیازتان کمک کند.

یونیت داخلی داکت در واقع یک هواساز کوچک است.همانطور که در عکس می بینید ،یک مکعب مستطیل با ارتفاع حدود سی سانتی متر که از عقب هوا را دریافت می کند و پس از اعمال تغییرات هوای سرد و گرم را به درون کانال جلوی خود می دمد.پس گذشته ازتفاوت ظاهر و ابعاد دستگاه ، دیگر تفاوت عمده داکت اسپیلت با اسپیلت دیواری حالت گرمایش این سیستم است که باید در هنگام خرید و نصب دستگاه به ان توجه شود.

سیستم گرماش داکت اسپیلت در برخی برندها به این صورت است که یک کویل اب گرم در مسیر ورودی به کانال (در جلوی دستگاه )و یا در باکس دستگاه قرار می گیرد.همین قطعه در برخی دستگاه های قدیمی تر قبل از دستگاه قرار دارد.  (کویل اب گرم یک رادیاتور از جنس مس می باشد که به لوله های مدار گرمایش پکیج یا موتورخانه متصل می شود.)

در ضمن نکته دیگری که حائز اهمیت است این است که در برخی برند ها مانند ال جی و سامسونگ سیستم heat pump  در داکت اسپیلت ها تعبیه شده است که عملکردی یکسان دارد (در بخش یونیت خارجی و اسپیلت دو تکه به توضیح کامل ان پرداختیم ).

اصلی ترین بخش های دستگاه برد و فرمان برد است.ترموستات که در واقع یک نمایشگر متشکل از سنسورهای محیطی است که به کمک ان ،سرعت فن وحالات مختلف دما تنظیم می شود.ترموستات یکی از مباحث بسیار مهم در داکت اسپیلت ها ،فن کوئل ها،چیلر ها و دستگاه های VRF می باشد که باید در مقاله ای جداگانه به صورت مفصل به تشریح عملکرد انها بپردازیم.در اینجا تنها گفتن چند نکته ضروری است.

اول اینکه ترموستات انالوگ تعبیه شده در برخی سیستم ها خود یک برد کنترل کامل است .دومین نکته حائز اهمیت در نصب داکت اسپیلت های ال جی و ساسمسونگ یا داکت هایی که دارای سیستم heat pump می باشند این است که به دلیل مصرف بالای برق دستگاه در حالت گرمایش ،از حالت فن استفاده می شود و یک ترموستات انالوگ در کنار نمایشگر دیجیتال ، عمل قطع و وصل فن را انجام می دهد.

از دیگر قسمت های مهم داکت ها فیلتر دستگاه است که معمولا در پشت دستگاه و در بعضی برندها در پایین یا عقب دستگاه قرار دارد(مانند داکت اسپیلت اجنرال) که در قسمت نحوه سرویس داکت اسپیلت به نحوه باز کردن و سرویس فیلتر خوهیم پرداخت.

کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =