شرایط نصب پکیج دیواری
شرایط نصب پکیج دیواری
ژانویه 31, 2019
تبرید
تبرید
فوریه 18, 2019

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای همانند سایر کولر های گازی می باشد و از همان سیکل تبرید پیروی می کند و به خاطر طراحی خاص خود به پنجره ای معروف است.

کولر گازی پنجره ای به صورت یکپارچه می باشد این بدان معنی می باشد که قسمت جلوی دستگاه اواپراتور و قسمت عقب دستگاه کندانسور قرار دارد و هردوی این مجموعه ها در یک ( Box ) باکس قرار می گیرد. در ضمن در بعضی برندها موتور فن اواپراتور و کندانسور یکی می باشد و به وسیله یک شفت به دو طرف دستگاه میرود یک طرف اواپراتور و یک طرف کندانسور معمولا بهترین جانمایی برای نصب پشت پنجره می باشد که قسمت جلوی دستگاه داخل فضا قرار میگ یرد و مابقی دستگاه بر روی شاسی بیرون محیط قرار می گیرد.

وقتی که رو به روی دستگاه می ایستیم قسمت سمت چپ اواپراتور میباشد و فین های کویل اواپراتور قرار دارد دقیقا در همین جا سنسور محیطی نیز قرار دارد قسمت سمت راست هم باد سرد خروجی از اواپراتور دمیده می شود؛ زیرا در این قسمت پنل کاربری وجود دارد که به ما اجازه تنظیم دور فن و همپنین میزان درجه حرارت محیط را می دهد. قسمت عقب که در محیط بیرون قرار میگیرد ما فقط صدای موتور (Compressor ) را می شنویم و باد گرم خروجی از دستگاه را احساس می کنیم.

کولرگازی پنجره ای معمولا فقط برای سرمایش استفاده می شود اما بعضی برندها دارای شیر چهارراهه ( heat pump ) نیز می باشند و برای گرم کردن محیط نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

باکس دستگاه از طول حدود یک متر (m 1) عرض حدود (cm 70) و ارتفاع حدود (cm50 ) می باشد . در این باکس کمپرسور و موتورهای فن کندانسور و اواپراتور در وسط قرار دارند و قسمت برد دستگاه و خازن راه انداز در جلوی سمت راست پایین پشت قسمت تنظیمات کاربر می باشد.

گولر گازی پنجره ای مناسب چه محیط هایی است

دوستان عزیز طراح با توجه به نوع دستگاه کولر گازی پنجره ای برای محیط های دفتری ( اداری کوچک ) مخصوصا کانکس ها فوق العاده است در شهرهای بندری، در اتاق های نگهبانی، اتاق های اسکان موقت و انواع سوئیت ها با متراژ زیر 50 متر بسیار مناسب است. برندهای معروف کولر گازی پنجره ای ال جی ( گلدیران ) ( LG ) و جنرال نیز می باشد.

در مورد مشخصات فنی در این حد بگویم که موتور کولر گازی پنجره ای ( Compressor ) پیستونی می باشد که برای مناطق با دمای بالا و رطوبت بالا بسیار مناسب می باشد و راندمان بالایی دارد.

به خاطر طراحی خاص کولر گازی پنجره ای و کمپرسور پیستونی حداکثر ظرفیت این دستگاه 2 تن تبرید یا BTU  24000 می باشد. حداقل ظرفیت نیز در کولر گازی پنجره ای BTU 12000 می باشد.

مزایا و معایب کولر گازی پنجره ای

_ مزایای کولر گازی پنجره ای

 • به سرعت رطوبت محیط را کاهش داده و دمای محیط را نیز کاهش می دهد.
 • به علت سادگی دستگاه نحوه ی کار با آن بسیار راحت می باشد.
 • به دلیل دارا بودن کمپرسور پیستونی این دستگاه در گرمای حدود 50 درجه سانتی گراد نیز بازده سرمایش دارد .
 • تمام دستگاه در یک باکس قرار دارد بنابراین نیاز به هزینه لوله کشی و نصب فیتینگ ندارد.
 • چون بین اواپراتور و کندانسور لوله کشی توسط نصاب صورت نمی گیرد احتمال نشتی و خطای نصاب به صفر می رسد.
 • خیلی ساده نصب می شود .
 • خیلی راحت می توان بازش کرد و به محیط دیگر منتقل کرد.
 • در جاهایی که گاز برای تولید گرما ندارد یک دستگاه فوق العاده برای تولید گرما می باشد.

_ معایب کولر گازی پنجره ای

 • فقط برای مناطقی می توان استفاده کرد که تعرفه ی برق آنها پایین باشد مصرف برق این دستگاه بسیار بالا می باشد.
 • موتور این دستگاه ( Compressor ) از نوع پیستونی می باشد بسیار موتور قدرتمندی می باشد اما صدای بالایی دارد به راحتی صدای موتور به مقدار زیاد داخل اتاق می آید.
 • ظرفیت این کولر محدود می باشد حداکثر BTU 24000 بنابراین طراحی فضای مورد نظر ما محدود می شود.
 • اکثر برندهایی که کولرگازی پنجره ای تولید می کنند؛ ریموت کنترل در طراحی خود نمی بینند و حتما برای تغییرات باید کاربر تا جلوی دستگاه برود.
 • به علت نحوه طراحی معمولا دستگاه در ارتفاع پایین نصب می شود؛ بنابراین کاربر اگر فاصله خود با دستگاه را حفظ نکند سرما اذیتش خواهد کرد.
 • به این علت که اکثر برندها ریموت کنترل ندارند دمای دقیق تنظیم در کولر گازی پنجره ای معنا ندارد. محیط یا باید خیلی سرد شود یا زیاد سرد نشود.
 • در صورت آسیب دیدن فین های کوئل اواپراتور یا کندانسور شیر سرویس جهت بستن گاز یا شارژ گاز و وکیوم در صورت نشتی احتمالی وجود ندارد.
 • دستگاه بسیار سنگین می باشد و تکنسین برای سرویس دستگاه حتما باید کاملا دستگاه را از محل نصب جدا کند و پایین بیاورد و قابش را باز کند که این کار متحمل فشار و سختی کار بسیار به تکنسین می شود که تمایل انجام کار در تکنسین کم می شود و یا هزینه انجام این کار را بالا می برد.
 • بخاطر طراحی کولر گازی پنجره ای به صرفه نیست سیستم اینورتر روی آن پیاده شود.
 • %99 مدل های کولر گازی پنجره ای 22R می باشد که برای لایه ی اوزون بسیار خطرناک می باشد و آسیب جدی به لایه ی اوزون وارد می کند.

نصب کولر گازی پنجره ای

مشریان گرامی و تکنسین های عزیز همیشه قبل از نصب دستگاه های تهویه مطبوع مخصوصا کولر گازی پنجره ای حتما به این نکته توجه کنید که کولر گازی مورد نظر ما آیا با توجه به پارامترهای محیط درست خریداری شده و در صورت نصب پاسخگوی برودت محیط ما خواهد بود؟

اگر انتخاب دستگاه مناسب است حال یک جانمایی مناسب بسیار مهم است. کولر گازی پنجره ای یک دستگاه سرهم می باشد بنابراین نمی توانیم کندانسور را جایی جانمایی کنیم که در ساعات ظهر از آفتاب در امان باشد. پس تمام تلاشمان را باید انجام دهیم که محل نصب کمترین میزان آفتاب را در طول روز دریافت کند.

بارها این مطلب را گفتم پشت دستگاه نباید درخت و باغچه باشد زیرا گرمای کندانسور باعث خشک شدن گیاه می شود. حتما قبل از نصب برای درست کردن پایه به ابعاد دستگاه توجه کنید همچنین سایز پنجره را طوری آماده کنید که با کمترین فوم درزهای آن بسته شود.

نصب کولر گازی پنجره ای توسط مشتریان

به علت سهولت نصب استثنائا کولر گازی پنجره ای توسط مشتریان نیز می تواند نصب شود فقط توجه داشته باشید در هنگام جا زدن دستگاه بر روی پایه به چپقی زیر دستگاه که برای تخلیه آب حوضچه در نظر گرفته شده آسیبی نرسد. در ضمن حتما تمام درزها بسته شود. هم برای راندمان دستگاه بسیار مهم است هم برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و حشرات.

در بعضی برندها مانند کولر گازی پنجره ای گلدیران حتما باید قاب دستگاه باز شود و یک کارتن مقوایی که روی کمپرسور قرار دارد و برای نگهداری لوله دیسشارژ از آسیب دیدن حاصل از لرزش هنگام جا به جایی در انبار می باشد برداشته شود و مجدد قاب بسته شود.

نحوه برق رسانی

توجه داشته باشید به هیچ عنوان مجاز نیستید برای برق رسانی به کولر گازی پنجره ای از سیستم سیم سیار استفاده کنید. بهترین و اصولی ترین راه سیم کشی از جعبه فیوز تا دستگاه می باشد و دستگاه به طور مستقیم به جعبه فیوز وصل می شود. حال سوال اینجاست که چگونه فیوز مناسب انتخاب کنم کافیست مشخصات دستگاه را بخوانید و حداکثر آمپر دستگاه را متوجه شویم و آنرا در 8/1 ضرب کنیم تا عدد فیوز مورد نظر را پیدا کنیم.

مثلا برای دستگاهی که BTU 18000 ظرفیت دارد و A  8 /8 حداکثر جریانش می باشد داریم:

فیوزی که باید در جعبه فیوز در مسیر برق دستگاه مفروضه قرار گیرد             A  16 = 8/1 * 8/8

نکته : عدد 8/1 بسته به نوع استاندارد برند می تواند بین 7/1 تا 2 تغییر کند.

پس از انجام تمام این کارها و نصب شلنگ درین به چپقی زیر دستگاه ( مخصوصا برای دستگاه های در ارتفاع ) و اتصال صحیح ترمینال برق و بستن درزهای بین دستگاه و دیوار یا پنجره کافیست دستگاه را روشن کنیم.

Cool  یعنی سرما و اعداد 1 تا 5 دور فن  می باشد. علامت * ستاره یا برفک نشان دهنده ی سرما و علامت خورشید برای دریافت گرما می باشد.

سرویسکاران عزیز حتما پس از راه اندازی با ترمو متر دیجیتال سرمای خروجی را اندازه گیری کنند بین 5 تا 10 سانتی گراد نرمال می باشد. در ضمن بهتر است آمپر مصرفی دستگاه را نیز به وسیله ی آمپرمتر کلمپدار اندازه گیری کنید.

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی با ما تماس بگیرید. با تشکر از همراهی شما عزیزان.

 

کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

1 دیدگاه

 1. علی گفت:

  مطالبتون واقعا جدید بود و خیلی ساده و کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =