تنظیم دمای کولر گازی دیواری
مارس 24, 2019
سرویس کولر گازی
می 2, 2019

کولر گازی چیست؟(اسپیلت دو تکه)

کولر گازی چیست؟

در دهه ی چهل حدود سال ۱۳۴۳ (۱۹۶۵ میلادی) همزمان با شروع پروژه میدان گازی جنوب کشور کولر گازی وارد ایران شد. اولین کولر ها کولر گازی پنجره ای بود که برندهای معروف یورک (York) و اجنرال (oGeneral) از جمله آنها بود.

برای آن آب و هوا و کاربری کولر گازی پنجره ای بسیار فوق العاده بود؛ اما یک ضعف بسیار بزرگ داشت و آن ورود صدای موتور (compressor) به فضای داخل بود. این ضعف بزرگ طراحان را به سمت طراحی کولر گازی برد که موتور دستگاه با رعایت فاصله ی معین از محیط داخل هم سیکل تبرید ما را به چرخش دربیاورد و هم آلودگی صوتی ایجاد نکند.

نام این کولر گازی اسپلیت یونیت یا همان اسپلیت دو تکه می باشد و طراحی آن به این صورت است که دارای دو بخش است.

بخش اول اسپلیت

شامل کندانسور، کمپرسور، لوله مویی و شیرهای سرویس می باشد که دریک باکس (BOX) به ابعاد حدودی طول (یک متر)، ارتفاع (۸۰ سانتی متر) و عرض (۳۵ سلنتی متر) که بسته به نوع برند تغییر می کند.

وظیفه بالا بردن فشار (مبرد) یا (فشرده سازی مبرد) در کمپرسور، تقطیر (تبدیل گاز به مایع) در کندانسور و کاهش فشار مایع مبرد در لوله مویی به عهده این قسمت می باشد. حال بعد از لوله مویی یک شیر سرویس داریم که به یک سر آن لوله وصل می شود (در بعضی برندهای اسپلیت در پایین دستگاه یک جای والف برای اندازه گیری فشار وجود دارد) و این لوله ما لوله ی کوچکتر خواهد بود. مبرد از این لوله به داخل بخش دوم که در ادامه توضیح خواهیم داد می رود. بعد از اتفاقاتی که در بخش دوم رخ می دهد مبرد به صورت گاز از یک لوله با سایز بزرگتر به سمت بخش اول برمی گردد و سپس به شیر سرویس دوم (معروف به شیر برگشت) می رسد. این شیر سرویس به صورت الزامی در تمام برندها حتما باید در زیر خود محل اتصال تجهیزات بررسی میزان مبرد را داشته باشد و پس از آن مسیر بعدی برگشت کمپرسور یا  suction کمپرسور می باشد.

در تمام این چرخه نکات مهمی برای توضیح دارم اما قبل از تمام آنها برای جلوگیری از این که از بحث خارج نشویم به توضیح بخش دوم اسپلیت می پردازم.

بخش دوم اسپلیت

شامل اواپراتور می باشد که محل ورود لوله رفت (بعد از لوله مویی) و سپس خروج به لوله برگشت. در این بخش اواپراتور باد سرد را می دمد و گرمای محیط را می گیرد در واقع با گرفتن گرمای محیط دمای فضایی که در آن نصب است پایین می آورد.

هیت پمپ (heat pump) در اسپلیت چه کاربردی دارد؟

قطعا شنیده اید که کولر گازی هایی که در زمستان گرما تولید می کنند (که این کار در واقع همان بیرون راندن سرما می باشد) برای این کار طراحان یک شیر چهار راهه در مسیر ورودی و خروجی کمپرسور قرار داده اند که در زمستان گاز فشرده (که گرما و فشارش بالاست) بعد از خروج از کمپرسور مستقیم به شیر سرویس برگشت رفته و از مسیر لوله با سایز بزرگتر وارد اواپراتور می شود و از لوله کوچکتر به لوله مویین و سپس کندانسور رفته و سپس برگشت ( suction) کمپرسور. در واقع جهت سیکل تبرید را بر عکس می کند.

چند نکته بسیار مهم راجع به اسپلیت های دارای هیت پمپ

راندمان اسپلیت (کولر گازی) در حالت سرمایش نسبت به حالت گرمایش بسیار بالاتر می باشد زیرا معمولا مبردهای کولر گازی در دمای زیر ۵ درجه سانتی گراد مخصوصا در دمای زیر صفر به شدت کاهش بازدهی دارند. در ادامه همین مقاله راجع به دیفراست توضیحاتی خواهم داد.

به چند نکته مهم اشاره کنم: در بعضی برندهای کولر گازی دو تکه مانند کولر گازی گلدیران بعد از لوله مویی یک شیر یک طرفه داریم که در زمستان و مسیر عکس یک لوله مویی برای بالابردن راندمان در همان شیر یک طرفه به چرخه اضافه می شود (در واقع لوله مویی می باشد که فقط در سیکل گرمایش کار می کند. در بعضی دستگاه های ایستاده سه فاز در داخل اواپراتور برای تولید گرمایش از هیتر نیز استفاده می شود).

تقسیم بندی کولر گازی دو تیکه (اسپلیت یونیت)

تمام گروه های زیر جزو دسته ی کولر گازی دو تکه قرار دارند:

۱) اسپلیت دیواری

۲) اسپلیت ایستاده

۳) داکت اسپلیت

۴) اسپلیت کاستی

نکته: پنل های کاستی بسته به نوع مدل در زیر مجموعه یونیت های داخلی VRF ها و دستگاه های مولتی پنل نیز قرار می گیرند که در ادامه به توضیح آن ها نیز خواهیم پرداخت.

نکته:  دستگاه هایی که به MPS  معروفند و شامل یک یونیت خارجی و دو یا حداکثر ۳ یونیت داخلی می باشند در زیر مجموعه ی مولتی پنل ها هستند و در مقاله خود مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

نکته: راجع به دستگاه های اینورتر در یک مقاله به صورت کامل توضیح خواهم داد.

نکته: این چهار دسته که نام بردیم در ظاهر یونیت خارجی تقریبا با یکدیگر مشابه می باشند فقط فرق هایی در ظرفیت دارند به صورت زیر:

اسپلیت  دیواری > داکت اسپلیت کاستی > اسپلیت ایستاده

نکته: در ظاهر و نحوه ی عملکرد و طراحی یونیت داخلی تقریبا می توان گفت که این چهار دسته تفاوت زیادی باهم دارند البته اسپلیت کاستی و اسپلیت دیواری تفاوت کمتری نسبت به بقیه دارند.

از دوستانی که این مطلب را می خوانند خواهش می کنم اگر جایی گنگ بود یا نیاز به توضیحات بیشتری داشت حتما با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرند.

کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − شش =