کولر گازی دیواری (اسپلیت دیواری)
مارس 17, 2019
تنظیم دمای کولر گازی دیواری
مارس 24, 2019

یونیت خارجی کولر گازی دیواری

یونیت خارجی کولر گازی دیواری

پس از آشنا شدن با یونیت داخلی و جزییات آن حال نوبت آن رسیده که به بررسی یونیت خارجی کولر گازی دیواری بپردازیم و اجزاء آن را جزء به جزء تشریح کنیم.

یونیت خارجی کولر گازی دیواری

یونیت خارجی که در بین سرویس کاران به کندانسور معروف است در محیط بیرون قرار می گیرد و وظیفه ی به چرخش درآوردن سیکل تبرید را به عهده دارد.

وزن کلی یونیت خارجی از حدود ۱۲ کیلوگرم شروع می شود و به طور معمول ابعاد باکس آن از حدود زیر شروع می شود : طول ۸۰ سانتی متر، عرض ۳۰ سانتی متر، ارتفاع ۵۰ سانتی متر یونیت خارجی به صورت نرمال باید یک سری قطعات داشته باشد که در زیر توضیح می دهیم و در ادامه هم درباره ی قطعاتی که در بعضی از برندها برای ایمنی بیشتر در طراحی دستگاه استفاده شده صحبت خواهیم کرد.

اجزاء یونیت خارجی اسپلیت دیواری دو تکه

 • کمپرسور
 • خازن کمپرسور
 • کندانسور
 • فن کندانسور
 • خازن فن کندانسور
 • پروانه فن کندانسور
 • لوله مویی
 • شیرهای سرویس
 • ترمینال برق
 • باکس دستگاه

کمپرسور

کمپرسور موتور دستگاه می باشد. قطعه ای فلزی که داخلش یک سیم پیچی و یک قسمت مکانیکی دارد این قطعه قلب تپنده ی سیستم ما می باشد و در کولر گازی به سه مدل  اسکرال، پیستونی و روتاری می باشد به طور معمول در طراحی کولر گازی دو تکه (اسپلیت دو تکه) از نوع دیواری فقط از کمپرسور های پیستونی و روتاری استفاده می شود.

نکته: کمپرسورهای (compressor) سیستم کولر گازی دیواری فقط هرمتیک (بسته) می باشد یعنی اگر جایی دیدیم یا خواندیم کمپرسور Semi Hermetic (نیمه بسته) منظور موتورهای قوی برای چیلرها و سردخانه می باشد نه کولر گازی.

از بحث خارج نمی شوم و به بررسی تفاوت کولر های با کمپرسور پیستونی و کولرهای با کمپرسور روتاری می پردازم.

دوستان عزیزم مزیت کمپرسور پیستونی در مقایسه با کمپرسور روتاری راندمان بالا در دماهای بالا و رطوبت بالا می باشد. در واقع کمپرسور پیستونی برای مناطق حاره ای (Tropical) بسیار مناسب است. اما چند نکته حائز اهمیت است و آن هم این است در مناطقی که گرمای بسیار بالا و رطوبت بسیار بالا نداریم: مصرف برق، صدای دستگاه و چگونگی عملکرد برایمان بسیار مهم می شود. کمپرسور روتاری به علت داشتن آکومولاتور (مخزن ذخیره مایع) بسیار مناسب کولرگازی دو تکه می باشد زیرا به هر علتی مایع مبرد به سمت یونیت خارجی کولر گازی دیواری برگشت کند در آنجا به گاز تبدیل شده و سپس وارد کمپرسور می شود. در صورتی که اگر اتفاق مشابه برای کمپرسور پیستونی پیش بیاید احتمال (over load) اورلود کمپرسور بسیار بالا می باشد. شدت جریان در استارت و صدای کارکرد در کمپرسور پیستونی بسیار بالاتر از کمپرسور روتاری می باشد.

نکته:

 • تمام کمپرسورهای بسته دارای سه سرسیم، استارت، رانینگ و مشترک می باشد.
 • در کولرهای گازی شرکت سامسونگ (SAMSUNG) به طور معمول دو عدد آکومولاتور داریم.
 • توضیحات کامل راجع به مبحث کمپرسورها را در مقاله ای دیگر خدمتتان ارائه می کنیم.

خازن کمپرسور

قطعه ای استوانه ای می باشد که وظیفه ی آن ذخیره ی ولتاژ و در اختیار گذاشتن مدار در هنگام ضرورت می باشد.

خازن کمپرسور کولرگازی معمولا دو پایه می باشد ولی در بعضی برندها مانند گلدیران (LG) سه پایه می باشد؛ زیرا خازن فن نیز در آن گنجانده شده است.

خازن های کمپرسور کولر گازی بسته به نوع برند وظرفیت از حدود ۲۵ میکرو فاراد شروع و تا حدود ۶۰ میکرو فاراد ادامه دارد. این خازن ها به صورت دائم در مدار می باشند و به صورت موازی در سیستم بسته می شوند.

نکته: یک راهنمایی تجربی به دوستان بدهم. دستگاه های با ظرفیت BTU 9000 با خازن با ظرفیت ۲۵ الی ۳۵ میکرو فاراد راه اندازی می شود و ظرفیت BTU  ۱۲۰۰۰ با خازن های ۳۰ الی ۴۰ میکروفاراد راه اندازی می شود و ظرفیت BTU  ۲۴۰۰۰ با خازن ۴۰ الی ۵۰ میکروفاراد راه اندازی می شود و در ظرفیت های BTU  ۳۰۰۰۰ به بالا از خازن ۵۰ میکروفاراد تا ۶۰ میکروفاراد استفاده می شود. در خازن های دو پایه یک قسمت داریم به اسم c و یک قسمت داریم به اسم Herm البته در خازن های دو پایه هیچ فرقی نمی کند به کدام پایه سر سیم ها وصل شود.

نکته: در خازن های سه پایه یک قسمت  به اسم فن (Fan) داریم.

در خازن های سه پایه کولر گازی علاوه بر این که یک قسمت داریم به نام c و یک قسمت داریم با نام Herm و یک قسمت داریم به اسم فن (Fan) وقتی روی مشخصات خازن را می خوانیم مثلا نوشته ۳۰/۵ میکروفاراد این بدان معنی می باشد که خازن مورد نظر ۳۰ میکروفاراد است و قسمت فنش ۵ میکروفاراد می باشد این قسمت فن (پایه سوم) برای راه اندازی فن می باشد.

در خازن c به نول وصل می شود، قسمت Herm به استارت کمپرسور وصل می شود و قسمت Fan به فن کندانسور وصل می شود (سیم نارنجی یا زرد رنگ).

کندانسور

کویل مسی که در بین فین ها (برای تبادل گرمایش بیشتر) قرار دارد. ظرفیت بالاتری نسبت به اواپراتور دارد زیرا علاوه بر بیرون راندن گرمای محیط اواپراتور در طراحی خود حجمی برای سرد کردن دمای حاصل از فشرده سازی کمپرسور (گرمای کمپرسور) دارد. وقتی جلوی دستگاه بایستیم کل دیواره ی سمت چپ باکس یونیت خارجی کولر گازی دیواری و کل قسمت پشت باکس یونیت به جز سمت کمپرسور توسط کندانسور احاطه شده است. نحوه ی قرار گیری کندانسور در سیستم به صورت زیر می باشد:

کمپرسور _ کندانسور _ لوله مویی _ شیر رفت _ اواپراتور _ شیر برگشت _ کمپرسور

در دستگاه های دارای heat pump در حالت سرمایش:

کمپرسور _ شیر چهار راهه _ کندانسور _ لوله مویی _ شیر رفت _ اواپراتور _ شیر برگشت _ شیر چهار راهه _ کمپرسور

در دستگاه های دارای heat pump در حالت گرمایش:

کمپرسور _ شیر چهار راهه _ شیر برگشت _ اواپراتور _ شیر رفت _ لوله مویی _ کندانسور _ شیر چهار راهه _ کمپرسور

وظیفه ی کندانسور در تابستان تبدیل گاز مبرد می باشد (گاز داغ به مایع داغ معروف به تقطیر) و در زمستان تبدیل مایع سرد به گاز سرد می باشد (تبخیر) که در مجموعه ی هوایی خود انجام می دهد که در زیر توضیح می دهیم.

مجموعه هوایی کندانسور شامل سه قسمت است:

۱ ) فن کندانسور   ۲ ) پروانه فن کندانسور    ۳ ) خازن فن کندانسور

فن کندانسور یک فن AC می باشد و با برق ۲۲۰ ولت کار می کند. این فن به وسیله ی یک خازن راه اندازی می شود که ظرفیت این خازن همواره در حدود ۵/۱ میکرو فاراد تا ۷ میکرو فاراد می باشد. در بعضی برندها مانند OGeneral این فن دارای دو دور می باشد. ولی تقریبا در تمام برندهای دیگر تک دور می باشد مگر اینورتر که در قسمت خودش توضیح خواهم داد.

پروانه فن کندانسور قطعه ای پلاستیکی می باشد. دارای سه باله در بعضی برندها دارای چهار باله که به موتور فن وصل شده و وظیفه ی به چرخش درآوردن هوا در بین فین های کندانسور را به عهده دارد. این پروانه از جلو به وسیله ی یک توری آهنی یا پلاستیکی محافظت می شود.

لوله مویی: جنس آن مس می باشد و محلی است که در آن کاهش بالای فشار را داریم مایع خروجی از کندانسور در لوله مویی به مخلوط گاز و مایع تبدیل می شود و آماده دریافت گرمای محیط اواپراتور می شود.

محل قرارگیری لوله مویی در تابستان (برای حالت سرمایش):

کندانسور _ لوله مویی _ شیر رفت _ اواپراتور

محل قرارگیری لوله مویی در زمستان (برای حالت گرمایش) در دستگاه های heat pump:

اواپراتور_ شیر رفت _ لوله مویی _ کندانسور

نکته: در بعضی برندها مانند گلدیران (LG) یک لوله مویی اضافه (معروف به لوله مویی الحاقی) برای زمستان وجود دارد که در حالت گرمایش راندمان دستگاه را بالا ببرد.

شیرهای سرویس

شیرهای سرویس یونیت خارجی

شیرهای سرویس محل ورود و خروج مبرد به باکس کندانسور می باشند. جنس این شیرها از برنج می باشد و با مهره ی برنجی به لوله های اتصال به یونیت داخلی فیت می شوند تقریبا در تمام برندها همواره شیر سرویس کوچکتر (رفت) بعد از لوله مویین می باشد و شیر سرویس بزرگتر (برگشت) قبل از کمپرسور البته در دستگاه های دارای شیر چهار راهه قبل از شیر چهارراهه قرار دارد.

نکته: این شیرها به صورت آنی باز و بسته می شود و همیشه در زیر شیر بزرگتر یک محل جهت اتصال تجهیزات بررسی فشار و میزان مبرد وجود دارد.

ترمینال برق

محل ورود برق AC (فاز و نول) و فرمان های برد یونیت داخلی به یونیت خارجی می باشد. این بخش بر روی یک سینی سوار است که خازن ها نیز بر روی همان سینی سوار می شوند و به کمک پیچ (برای خازن فن) و بست (برای خازن کمپرسور) بر روی سینی محکم می شوند.

باکس دستگاه

تمام این مجموعه ای که توضیح داده شد در درون یک باکس قرار دارد که به یونیت خارجی کولر گازی دیواری معروف است در ضمن وقتی جلوی دستگاه بایستیم همیشه کمپرسور سمت راست داخل قرار دارد و بر روی دیواره ی راستی درب ترمینال برق، مشخصات و مدل و سریال دستگاه و همچنین شیرهای رفت و برگشت قرار دارند. جنس باکس از ورق گالوانیزه می باشد (در بعضی موارد ورق آلومینیوم).

کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 12 =