کولر گازی پرتابل
کولر گازی پرتابل
فوریه 22, 2019
کولر گازی دیواری (اسپلیت دیواری)
مارس 17, 2019

نصب کولر گازی پرتابل

نصب کولر گازی پرتابل

نصب کولر گازی پرتابل

نصب کولر گازی پرتابل

قبل از توضیح نحوه نصب کولر گازی پرتابل توضیحاتی راجع به گارانتی این محصولات ارائه خواهیم کرد.

مشتریان گرامی توجه داشته باشید تمام مدل های کولر گازی در تمام برندها زمانی که خریداری می شوند دارای گارانتی می باشند. این گارانتی به طور معمول شامل ۱۸ ماه تعویض قطعات و ۵ سال تعویض کمپرسور می باشد. حتی دستگاه هایی که به صورت غیر قانونی وارد می شوند (معروف به بانه ای) در قبال دریافت مبالغی گارانتی می شوند و مهمترین شرط گارانتی این می باشد که درب کارتن دستگاه باز نشده باشد. در بعضی برندها مانند LG  (گلدیران) در هنگام باز کردن کارتن دستگاه اگر قطعه ای از نظر ظاهری حتی بسیار جزئی آسیب دیده باشد دستگاه به صورت کامل تعویض می شود. پس توجه داشته باشید در کولر گازی پنجره ای و کولر گازی پرتابل که میتوان در صورت لزوم استثنائا نصب را خودمان انجام دهیم دستگاه از شرایط گارانتی خارج می شود. برای نصب کولر گازی پرتابل ابتدا دستگاه و قطعات جانبی را از کارتن بیرون می آوریم.

نحوه نصب کولر گازی پرتابل

نصب کولر گازی پرتابل بسیار ساده است. فقط به چند مورد توجه کنید:

اول از همه مطلب آخر را عرض می کنم در نصب کولر گازی پرتابل، شلنگ درین معمولا فراموش می شود و یا این که شیب رو به پایین شلنگ رعایت نمی شود در بعضی برند ها حوضچه ی درین در پایین قسمتی که اواپراتور قرار دارد می باشد و در دستگاه هایی که heat pump می باشد حوضچه ی درین در پایین ترین قسمت زیر کندانسور قرار می گیرد که البته به صورت معمول در این دستگاه ها پمپ درین نیز وجود دارد که تا ارتفاع ۷۰ سانتی متر آب را به بالا پرتاب می کند (هد پمپ).

شلنگ را نصب کنید و با یک شیب ملایم به سمت خروجی فاضلاب یا ظرفی که در نظر گرفته ایم هدایت کنید. اگر دستگاه دارای پمپ آب بود یک شیر ۹۰ درجه در مسیر خود خواهد داشت فراموش نکنید که شیر را باید باز کنید (شیر معمولا دارای فلش می باشد هر گاه فلش به سمت شلنگ درین قرار گیرد مسیر باز است).

قسمت لوله خروجی

این لوله دارای دو قسمت می باشد:

  • خود لوله که فلکسی بل (Flexible) می باشد.
  • اتصال بین دستگاه و لوله

ابتدا اتصال را به لوله وصل می کنیم و سپس اتصال را در جای خود پشت پایین دستگاه قرار می دهیم که در بعضی برندها فقط در جای خار جا می رود.

در بعضی برندها علاوه بر آن دارای پیچ های پلاستیکی یا فایبرگلاسی برای محکم کردن می باشد. پس از اتصال به دستگاه با یک شیب ملایم به سمت بالا (دقیقا برعکس شلنگ درین) به صورتی که انتهای آن یک متر بالاتر باشد به محیط بیرون هدایت می کنیم. حال دستگاه را به برق بزنید بهتر است از سیم سیار استفاده نکنید و اگر سازه قدیمی می باشد و یا در انبار پارکینگ هستید حتما بررسی کنید سیم برق ورودی حداقل سایز ۲٫۵ باشد.

حالا وقت تنظیم دما می باشد. پس از روشن کردن دستگاه ۴ حالت خواهیم داشت:

۱ ) مثلث     ۲ ) قطره آب     ۳ ) خورشید       ۴ ) برفک

خیلی ساده توضیح بدم در حالت سرمایش دما بین ۱۸ درجه تا ۲۵ درجه سانتی گراد به ما سرما خواهد داد فقط توجه کنید اگر دما را روی ۱۸ بگذاریم (اشتباهی که خیلی از مشتریان انجام می دهند) دستگاه بعد از چند ساعت ارور خواهد داد زیرا به کمپرسور فشار بالایی می آید و  over load می کند همین مصداق در حالت گرمایش نیز وجود دارد با این فرق که دما بین ۲۷ درجه تا ۳۰ درجه سانتی گراد تنظیم می شود و در صورتی که طولانی مدت روی ۳۰ درجه سانتی گراد باشد بعد از چند ساعت دستگاه ارور می دهد و کمپرسور اورلود می کند.

نکته: در دستگاه های پرتابلی که از heater  به جای  heat pump  استفاده شده است با بالا بردن دما مصرف برقمان بسیار بالا خواهد رفت و مشکلی برای دستگاه ایجاد نمی کند. اینکه دستگاهمان از کدام مدل می باشد می توان هنگام خرید و یا بعد از خرید از روی کاتالوگ متوجه شد. اگر هیچ کدام اینها در دسترس نبود توجه کنید که در دستگاه های heat pump در هنگام گرمایش صدای کمپر سور را خواهیم شنید.

در این مقاله نحوه نصب کولر گازی پرتابل را توضیح دادیم. نحوه ی تنظیم کامل دستگاه های مختلف تهویه مطبوع را در یک مقاله دیگر برایتان توضیح خواهم داد امیدوارم اطلاعاتی که لازم داشتید در این مقاله به دست آورده باشید.

کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − سه =