آموزش شارژ گاز کولر گازی
آموزش شارژ گاز کولر گازی
فوریه 4, 2020
سرویس و تعمیر کولرگازی اجنرال (ogeneral)
سرویس و تعمیر کولرگازی اجنرال (ogeneral)
فوریه 9, 2020
تعمیرات کولرگازی پنجره ای

تعمیرات کولرگازی پنجره ای

سرویس و تعمیرات کولرگازی پنجره ای تمام برند های بازار

 

تعمیرات کولرگازی پنجره ای

 

 

آیا واقعا کولرگازی پنجره ای نیاز به سرویس دارد؟

قبل از پاسخ به این سوال ، توضیح کوچکی راجع به این دستگاه بدهیم. کولرگازی پنجره ای یکی از دستگاه های تهویه مطبوع می باشد که از چرخه ی تبرید تراکمی پیروی می کند. باتوجه به همین تعریف ساده به راحتی می توان درک کرد که چقدر سرویس کولرگازی پنجره ای اهمیت دارد. اگر تمایل دارید راجع به کولرگازی پنجره ای بیشتر بدانید می توانید به بخش مطالب کولر گازی پنجره ای و همچنین نصب کولرگازی پنجره ای در سایت مراجعه کنید.

جالب است بدانید علت مطرح کردن این سوال که آیا کولرگازی پنجره ای نیاز به سرویس دارد چیست؟ در بدو ورود سیستم های تهویه به ایران کولرگازی پنجره ای جزء ابتدایی ترین سیستم ها بوده که مورد استفاده قرار می گرفته است. به علت قدرت بالای دستگاه و همچنین عمر بالای دستگاه حتی در مواردی دیده شده است که سالهاست دستگاه سرویس نشده است. حال علت چیست؟ سیکل تبرید در دستگاه کولرگازی پنجره ای یک سیکل بسته است، به این معنی که اواپراتور، کندانسور، کمپرسور و لوله موئین مستقیماً به یکدیگر وصل می باشد، حتی هیچ گونه شیر سرویس جهت بازدید تعمیرات کولرگازی پنجره ایمیزان مبرد و یا شارژ مبرد وجود ندارد.

در ضمن در طراحی این دستگاه از هیچ گونه اتصال، پرچ، لوله و مهره ای استفاده نشده است. البته در بعضی برندها، یک والف جهت بازدید میزان مبرد در سیستم وجود دارد. باتوجه به توضیحات فوق کم شدن مبرد در کولرگازی پنجره ای فقط در صورت نشتی از کویل اواپراتور، کندانسور و یا نقاط جوشکاری دیگر می باشد ،که به علت کارایی و کیفیت بالای برندهای بازار معمولا نشتی مبرد بسیار کم دیده شده است. بنابراین وقتی در یک سیستم برودتی عدم کاهش مبرد را داریم به مرور زمان (پس از مدت زیاد) اگر دستگاه سرویس نشود سرمای دستگاه کم خواهد شد و در ضمن چون ظرفیت دستگاه معمولا بیشتر از محیطی که برای آن در نظر گرفته شده می باشد، مزید بر علت شده و تشخیص نبود راندمان بالا توسط کاربر کاری مشکل به نظر می آید. به هرحال هر دستگاهی که مورد استفاده قرار می گیرد در صورت عدم سرویس به موقع نیاز به تعمیرات پیدا خواهد کرد. در این مطلب به مواردی که برای سرویس و تعمیرات کولرگازی پنجره ای باید توجه کرد به صورت کامل اشاره شده است.

 

سرویس کولرگازی پنجره ای :

تعمیرات کولرگازی پنجره ای

توجه داشته باشید کولرهای پنجره ای نیز به دو بخش تقسیم می شوند :

 • فقط سرمایش                           
 • سرمایش و گرمایش

در واقع بعضی مدل ها هیت پمپ می باشند (در زمستان نیز از دستگاه برای تولید گرما استفاده می شود) به هرحال به علت پایین بودن هزینه ی سوخت گاز نسبت به  برق برای گرم کردن محیط معمولا از کولرگازی استفاده نمی شود. در ضمن راندمان تمام مدل های کولرهای گازی در حالت تابستانه بسیار بالاتر از حالت زمستانه می باشد. به هرحال باتوجه به این توضیحات اگر از دستگاه پنجره ای خود فقط در فصل تابستان استفاده می کنید در ابتدای فصل اقدام به سرویس دستگاه نمایید (اول بهار) و اگر در زمستان نیز از دستگاه استفاده می کنید یکبار هم در ابتدای فصل پاییز اقدام به سرویس نمایید. تجربه نشان داده است با توجه به محل نصب کولرگازی پنجره ای و سخت بودن دسترسی به بخش عقب دستگاه سالی یکبار سرویس در ابتدای بهار کافی می باشد.

موارد سرویس کولرگازی پنجره ای :

 •  شستشوی فیلتر وتمیز کردن کویل اواپراتور:

تعمیرات کولرگازی پنجره ایدرب قاب جلوی دستگاه به وسیله ی دو عدد خار باز شده و فیلتر  جدا شده و شستشو شود. فین های کویل اواپراتور به وسیله ی یکی از روش های ذکر شده در مطلب تعمیر داکت اسپیلت

 1. اسپری کیلینر 
 2. اسپری آب
 3. اسپری شیشه پاک کن حتما به صورت کامل شسته شود.

 

نکته : مراقب باشید در حین این شستشو به قسمت برد و ترموستات دستگاه آب وارد نشود در مدل های قدیمی تر ترموستات با دکمه چرخشی برای تنظیم میزان باد و سرما داریم و این عملکرد در مدل های جدیدتر، برد  با دکمه های تنظیم دما به همراه تجهیز ریموت کنترل می باشد. در ضمن خاطر نشان می شود با چرخش دکمه ی چرخشی به سمت دمای پایین تر (Super cool) در واقع دمای تنظیمی را بر روی عدد کمتر سِت کرده ایم.

نکته : هنگامی که فیلتر برای شستشو باز می شود سنسور محیطی به راحتی در دسترس می باشد، از دست زدن وجابه جا کردن سنسور خودداری کنید. اگر کاربر استفاده از دستگاه می باشید پیشنهاد ما، انجام سرویس توسط متخصص این امر می باشد و علت آن صحیح اجرا شدن مراحل بعدی سرویس دستگاه می باشد.

نکته : علائم نیاز به  سرویس اواپراتور در دستگاه کولر گازی پنجره ای شامل موارد زیر می باشد:

 1. کاهش فاحش سرما
 2. کاهش ورود هوا به محیط داخل به صورت محسوس
 3. شنیدن صدای فیش فیش هوا (مانند پیچیدن صدای باد شدید در بین پنجره ها)
 4. کیپ شدن فیلتر به صورتی که وقتی جلوی دستگاه ایستاده ایم قابل رویت باشد.
 • شستشوی کندانسور :

تعمیرات کولرگازی پنجره ایکندانسور کولرگازی پنجره ای مانند باقی مدل های کولرگازی نمی باشد و به صورتی طراحی می شود که به همراه اواپراتور در یک باکس قرار می گیرد، البته به کمک یک صفحه در وسط دستگاه این دو بخش از یکدیگر تفکیک می شوند. باتوجه به توضیح فوق برای شستشو و سرویس بخش کندانسور نیاز می باشد قاب دستگاه باز شود. پس از طی شدن مراحل ایمنی (شامل قطع برق و …) قاب دستگاه را باز کنید. پیشنهاد ما این است که به کمک دو یا سه نفر دستگاه کاملا باز شود و در محل کارگاه یا به روی زمین سرویس شود، اگر این امکان را ندارید پس از بازکردن قاب دستگاه در همان محل نصب شروع به شستشو و سرویس کندانسور نمایید. مراقب سیم ها و سرسیم های موتورفن و کمپرسور باشید. در ضمن در هنگام سرویس دستگاه بهتر است بخش فرمان (برد یا ترموستات
بوسیله ی پیچیده شدن یک کیسه ی پلاستیکی به دور آن از ورود رطوبت محافظت شود. پس از انجام این شستشو حتما حداقل به مدت یک ساعت برای خشک شدن بخش های مختلف در انجام سرویس وقفه ایجاد کنید . بسته به نوع مدل موتورفن دستگاه روغن کاری فراموش نشود. حال که قاب دستگاه باز شده پیچ های آلنی یا آچارخور در محل نگه داشتن پروانه فن بر روی شفت موتور فن حتما سفت شوند. برای سهولت در خشک شدن ، دستگاه را مقداری کج کنید به صورتی که یک قسمت حداقل 10 الی 15 سانتی متر  بالاتر باشد زیرا امکان دارد آب از بعضی قسمت ها به راحتی خارج نشود.

نکته : علائم نیاز به سرویس کندانسور دستگاه کولرگازی پنجره ای شامل موارد زیر می باشد :

 1.  سرمای دستگاه کم شده است.
 2. فیوز مینیاتوری می پرد یا متوجه شده ایم کابل برق دستگاه بسیار داغ شده با وجود اینکه مشکل برقی نداریم.
 3.  دستگاه دقایقی سرما می دهد اما با وجود اینکه همه چیز درست است پس از مدتی باد گرم می زند.
 4. از نظر ظاهری کیپی کویل کندانسور کاملا قابل رویت است.
 5. سرمای خوب نداریم اما وقتی در پشت دستگاه ایستاده ایم پرتاب گرمای قابل توجه ای دارد.

تعمیرات کولرگازی پنجره ای :

تعمیرات کولرگازی پنجره ایقبل از هر توضیحی راجع به تعمیرات به این نکته اشاره کنم که سرویس دستگاه به نوعی، زیر مجموعه ای از تعمیرات دستگاه می باشد که با انجام به موقع این بخش از تعمیرات، از بخش های هزینه بر بعدی جلوگیری به عمل می آید (در واقع پیشگیری از خرابی های جدی)

همان طور که بیش از این گفته شد کولرگازی پنجره ای از سیکل تبرید تراکمی پیروی می کند، در ضمن کولرگازی پنجره ای به علت نوع طراحی و قدرت کارکرد بیشتر در مناطق تروپیکال استفاده می شود (مناطق با دمای بالا و رطوبت بالا) و این باعث شده که مدل اینورتر آن (کم مصرف) تولید و روانه بازار نشود. باتوجه به این توضیحات هزینه های تعمیراتی و تعویض قطعات مانند سیستم های کم مصرف سرسام آور نمی باشد و شامل موارد زیر می باشد :

 • دستگاه روشن می شود، فن وارد مدار می شود، پرتاب باد داریم اما به هیچ عنوان سرما نداریم : برای بررسی این ایراد بایستی تمامی موارد زیر بررسی شود.
 1. سالم بودن ترموستات وکلیدهای چرخشی
 2. سالم بودن برد
 3. سالم بودن سنسورها
 4. سالم بودن سیم کشی
 5. کمپرسور دستگاه
 •  دستگاه روشن می شود، پرتاپ باد بسیار کم است :
 1. موارد مربوط به سرویس دستگاه بررسی شود.
 2. سالم بودن فن بررسی شود.
 3. سالم بودن سیم کشی و اتصالات فن بررسی شود.
 •  دستگاه روشن می شود، سرما کم است، پس از دقایقی سرما قطع می شود :تعمیرات کولرگازی پنجره ای
 1. موارد مربوط به سرویس بررسی شود.
 2. آمپر (جریان مصرفی) حین کارکرد دستگاه بررسی شود.
 3. شرایط کارکرد دستگاه بررسی شود.
 4. ولتاژ در حین کارکرد بررسی شود.
 5. میزان مبرد بررسی گردد.
 6. محل نصب دستگاه از نظر فضای بیرون و داخل متناسب با دستگاه باشد.
 •  دستگاه به طور کلی روشن نمی شود :
 1. برق ورودی بررسی شود.
 2. سلامت برد دستگاه بررسی شود.
 3. سلامت ترموستات وکلیدها بررسی شود.
 4. سیم کشی دستگاه بررسی شود.
 • دستگاه روشن می شود اما پس از دقایقی فیوز مدار را قطع می کند :
 1. باتوجه به مقاله ی تعمیر کولرگازی تمامی موارد سیم کشی بررسی شود (قطع کردن مدار توسط فیوز)
 2. خازن دستگاه بررسی شود.
 3. ولتاژ برق شهر در حین کارکرد دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد.
 4. دمای داخل و بیرون بیش از حد گرم نباشد.
 5. ممکن است کمپرسور در حال سوختن باشد.
 6. تمام اتصالات و سیم کشی ها بررسی گردد.
 • در هنگام شروع به کار دستگاه صدای قرقر شدید داریم :تعمیرات کولرگازی پنجره ای
 1. پروانه فن کندانسور ومحل نصب بررسی گردد.
 2. پروانه فن اواپراتور و محل نصب مورد بررسی گردد.
 3. موتور فن و شفت موتورفن از نظر تراز بودن و سالم بودن سیم پیچ بررسی گردد.
 4. ریگلاژ بودن پروانه ها بر روی شفت موتور فن مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

نکته : موارد گفته شده برای راهنمایی تکنسین های تعمیرات کولرگازی پنجره ای می باشد، بنابراین اگر کاربر استفاده از دستگاه می باشید حتی اگر مسئول فنی یک کارگاه می باشید این را بدانید که یک دستکاری به ظاهر ساده در قطعات بسیار ساده می تواند یک ایراد بزرگ به وجود بیاورد. اگر هر کدام از ایرادات نام برده را داشتید درخواست خود را ثبت کنید ، متخصصین ما در کمترین زمان با شما تماس می گیرند و مشکل شما به بهترین شکل ممکن حل خواهد شد.

کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =