تعمیر پکیج بوتان کالداونزیا
تعمیر پکیج بوتان کالداونزیا (Calda VENEZIA)
ژانویه 28, 2020
سرویس و عیب یابی پکیج دیواری
فوریه 2, 2020

تعمیر پکیج بوتان اپتیما(OPTIMA)

تعمیر پکیج بوتان اپتیما(OPTIMA)

تعمیر پکیج بوتان اپتیما(OPTIMA)

تعمیر پکیج بوتان اپتیما(OPTIMA) | راه اندازی ، تغییر فصل و رفع خطای پکیج بوتان مدل اپتیما (optima)


تعمیر پکیج بوتان اپتیما(OPTIMA)

در صورتی که پکیج بوتان مدل اپتیما (optima) با چراغ (LED) سبز و یا زرد و قرمز به صورت چشمک زن خطایی را نشان داد و یا کار نکرد چه کاری باید انجام داد؟

در این مقاله توضیحاتی در مورد پکیج دیواری بوتان مدل اپتیما داده شده تا کاربران عزیز بتوانند ایرادات قابل رفع را با چند تکنیک ساده برطرف نمایند و دستگاه پکیج دیواری خود را راه اندازی کنند. در ضمن اگر به دنبال توضیحاتی از قبیل راه اندازی تابستانه یا زمستانه پکیج دیواری بوتان مدل اپتیما می باشید در ادامه ی مطب زیر اطلاعات مورد نیاز را پیدا خواهید کرد.

قبل از هر چیز به این نکته ی حائز اهمیت اشاره کنم که تمام بخش های این مطلب ، به مطلب تعمیر پکیج بوتان مدل کالدا ونزیا بسیار نزدیک است و تقریبا یکی میباشد . دلیل آن هم یکی بودن پنل کاربر میباشد . در واقع پکیج بوتان مدل اپتیما نسل اصلاح شده و بروز مدل کالدا میباشد. از جمله فرق های قابل توجه این دو دستگاه وجود مبل ثانویه و مجموعه های تقسیم آب در دستگاه اپتیما میباشد که به شدت در راندمان و کاهش استهلاک دستگاه تاثیر مثبت گذاشته است.

کد خطاهای پکیج دیواری بوتان مدل اپتیما نیز در این مطلب به صورت کامل توضیح داده شده است. خواهشی که داریم این است که اگر کاربر استفاده از دستگاه می باشید به هیچ عنوان دستگاه را دستکاری نکنید. در مورد کارهایی که کاربر برای راه اندازی دستگاه می تواند انجام دهد ، در مطلب تعمیر پکیج دیواری توضیحات به صورت کامل موجود می باشد و شما با مطالعه ی این بخش علاوه بر اطلاعات جامع راجع به دستگاهتان، روش پرکردن مدار و راه حل رفع ارور پرشر آّب را بدست می آورید.

خاطر نشان می شود در صورتی که با کمک مطلب تعمیر پکیج دیواری نتوانستید ایراد دستگاه را برطرف کنید و یا مشکلتان به صورت موقتی حل شد حتما راه اندازی دستگاه را به یک تکنسین با تجربه بسپارید. ممکن است نقص فنی دستگاه موجب بروز خطا شده است و دستکاری آن موجب بروز خطرات و صدمات جانی و مالی جبران ناپذیری بشود. در این هنگام کافی است برای رفع مشکل درخواست خود را ثبت کنید و یا با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

راه اندازی تابستانه و زمستانه پکیج بوتان مدل اپتیما (optima)تعمیر پکیج بوتان اپتیما(OPTIMA)

در هنگامی که جلوی دستگاه می ایستیم 5 بخش را مشاهده می کنیم که با توضیح این 5 بخش شما کاربرگرامی به صورت کامل نحوه ی تغییر فصل دستگاه را متوجه خواهید شد.

 1. کلید ولومی تنظیم دمای مدار گرمایشی
 2. کلید ولومی دمای آب گرم مصرفی
 3. کلید چرخشی تنظیم حالت
 4.  نشانگر فشار دما (ترمومانومتر)
 5. چراغ نمایشگر حالات دستگاه
 •  کلید ولومی تنظیم دمای مدار گرمایشی :

در فصل زمستان و یا هر فصل دیگری که از دستگاه برای گرم کردن محیط توسط (رادیاتورها، کویل داکت اسپیلت، حوله خشک کن) استفاده شود ، در زمانی که تنظیم پکیج روی حالت زمستانه است این کلید وارد مدار می شود و با کم و زیاد کردن آن می توان دمای آب را (در واقع میزان گرمای قطعات مدار گرمایش) را تغییر داد. تنظیم دما بوسیله ی این کلید مابین 35 درجه سانتی گراد تا 85 درجه ی سانتی گراد می باشد. پیشنهاد ما در فصول سرد استفاده از دستگاه در دمای حدود 65 الی 75 درجه سانتی گراد می باشد.

نکته : این کلید با عکس رادیاتور مشخص می شود (سه خط در کنار هم).

نکته : این کلید به هیچ عنوان در حالت تابستانه تأثیری بر روی تنظیمات دمای پکیج دیواری ندارد.

 •  کلید ولومی دمای آب گرم مصرفی :

این کلید برای تنظیم کردن دمای آب گرم مصرفی بهداشتی شامل: آشپزخانه، سرویس ها و حمام می باشد. تنظیم دمای این کلید در تمام فصول سال در مدار کار می کند. در واقع با تنظیم فصل پکیج به هیچ عنوان تغییری در دمای آن انجام نشده و همچنین از مدار خارج نخواهد شد.

نکته : آبگرم دستگاه پکیج برای مصارف بهداشتی می باشد و به علت ماندن آّب در داخل مدارهای دستگاه به هیچ عنوان مجاز به استفاده از آبگرم دستگاه برای مصارف پخت و پز نمی باشید.

نکته : این کلید با عکس یک شیر آب و یک قطره ی متصل به آن در حال افتادن مشخص
می شود.

 • کلید چرخشی تنظیم حالت :

این کلید در سه حالت کار می کند :

 1.  حالت وسط :که عکس یک دایره در دایره دیگر است بدان معنی که دستگاه در حالت off می باشد و از آن هیچ استفاده ای نمی شود.
 2.  حالت زمستانه : برای انتخاب این حالت کلید باید به سمت راست بچرخد که دو نشانه دارد، اول علامت برفک و دوم اینکه به سمت کلید مدار گرمایش می باشد (عکس 3 خط در کنار هم) اگر کلید در این حالت قرار بگیرد دستگاه در حالت زمستانه قرار می گیرد و با کلید ولومی تنظیم دمای مدار گرمایش می توان دمای آب را تنظیم نمود.
 3. حالت تابستانه : برای انتخاب این حالت کافی است کلید چرخشی به سمت چپ چرخانده شود که دو نشانه دارد اول علامت خورشید و دوم اینکه به سمت کلیدی می باشد که دارای علامت قطره ی آب می باشد که در این حالت کلید تنظیم دمای مدار گرمایشی (علامت 3 خط) روی هر دمایی تنظیم باشد اصلا مهم نیست. بنابراین با توجه به توضیحات می توان به راحتی در پایان فصل سرما و همچنین پایان فصل گرما یا هر زمان دیگر (با توجه به سلیقه و نیاز کاربر) تنظیمات دمای مدار گرمایش (محیط) و دمای آب مصرفی را انجام داد.

نکته : در حالت تابستانه تا زمانیکه درخواست آب گرم مصرفی (بازشدن شیرها) نباشد دستگاه روشن نمی شود و فعالیتی از خود نشان نخواهد داد. این در صورتی است که در حالت زمستانه دستگاه مدام در حالت کارکردن پمپ، مشعل و گرم کردن مدار می باشد . مگر در حالتی که دمای تشخیصی توسط سنسورهای مدار آب در گردش، دمای آب را در حد مطلوب ببیند و دستگاه اتومات کند.

نکته : در تمام برندها و مدل های پکیج الویت گرمایش با آب مصرفی می باشد . بنابراین حتی در فصل زمستان اگر آبگرم مصرفی را باز کنیم شروع به گرم کردن آب بهداشتی خواهد کرد در نتیجه اگر زمان استفاده از این آبگرم (مثلا استحمام) خیلی بالا برود مدار گرمایش (رادیاتورها، کویل و …) شروع به سرد شدن میکند تا جایی که حتی ممکن است دمای محیط به شدن افت کند.

 • نشانگرفشار دما (ترمومانومتر) :

برای توضیح اینکه ترمومانومتر چیست ؟کافیست به مقاله ی آموزش تعمیر پکیج دیواری مراجعه کنید. این قطعه دقیقا در زیر کلید چرخشی تنظیم حالات قرار دارد و به طور همزمان دمای آب و میزان آب مدار بسته را به صورت آنالوگ نمایش می دهد.

 • چراغ نمایشگر حالات دستگاه :

در صورتی که دستگاه در حین کارکرد مشعل باشد و یا در حالت اتومات، خاموش و خطا باشد

در تمام این حالات چراغ نمایشگر روشن خواهد بود و به ما وضعیت دستگاه را اطلاع خواهد داد. در بخش خطاها تمام حالت های روشن و خاموش شدن چراغ نمایشگر توضیح داده می شود. این چراغ در هنگام نمایش وضعیت دارای سه رنگ سبز، زرد و قرمز می باشد.

خطاهای پکیج بوتان مدل اپتیما (optima)تعمیر پکیج بوتان اپتیما(OPTIMA)

در زیر به توضیح مفاهیم ال ای دی های چشمک زن دستگاه پکیج دیواری کالداونزیا به همراه پاره ای از توضیحات رفع خطا می پردازیم، پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بسیار دقیق تر مراجعه به مطلب آموزش پکیج دیواری می باشد.

 • چراغ سبز روشن و ثابت می باشد :

بدان معنی می باشد که دستگاه سالم می باشد و در حالت عادی مشعل روشن می باشد و تمام قطعات به صورت نرمال در حال کارکردن می باشند.

 • چراغ سبز 5 ثانیه خاموش و 1 ثانیه روشن می شود :

دو حالت داریم :

اول کلید چرخشی در حالت وسط (یک دایره داخل دایره ی بزرگتر) قرار دارد که به معنی خاموش دستگاه (off) می باشد.

نکته : این خاموشی به صورت دائمی نمی باشد و دستگاه در این حالت آماده ی شروع به کار است (در واقع راه اندازی شده) و در انتظار فرمان کار توسط کاربر می باشد.

دوم کلید چرخشی در حالت تابستانه (سمت چپ) قرار دارد. در این حالت تا زمانیکه کاربر برای آبگرم بهداشتی تقاضا نداشته باشد دستگاه به همین حالت چشمک خواهد زد.

 

 •  چراغ سبز 5 ثانیه خاموش و 5 ثانیه روشن می باشد :

سه حالت داریم :

اول دستکاه کمتر از 10 دقیقه می باشد که به شدت افت فشار پیدا کرده و پرشر سوئیچ آب مدار را قطع کرده است. برای رفع این ایراد به مطلب تعمیر پکیج دیواری مراجعه کنید. نکته ی حائز اهمیت این است که اگر این زمان از حد گفته شده تجاوز کند این چراغ به رنگ قرمز ثابت در خواهد آمد.

دوم پرشر هوا در استارت عدم خروج محصولات احتراق را به برد اعلام می کند ، یا مسیر دودکش مسدود شده است و یا ورود هوای تازه برای احتراق به دستگاه به شدت پایین آمده است . مانند محیط آشپزخانه های کوچک ساختمان های اداری و در نهایت خرابی پرشر سوئیچ دود و یا نیاز داشتن به سرویس مجموعه ی فن. برای رفع این ایراد به مطلب آموزش پکیج دیواری مراجعه کنید. به هر حال اگر این ایراد پشت سرهم تکرار شود و زمان خطای آن از 10 دقیقه تجاوز کند چراغ به رنگ قرمز ثابت تبدیل می شود.

نکته :خرابی برد نیز می تواند موجب عدم راه افتادن فن دستگاه و در نهایت بروز این خطا شود.

سوم کلید چرخشی در حالت زمستانه (سمت راست) قرار دارد. در این حالت اولا درخواست آبگرم بهداشتی توسط کاربر نشده است. دوماً دستگاه دمای آب گرم مدار بسته (گرمایش) را به درجه ی تنظیمی رسانده، اتومات کرده است و آماده ی روشن شدن مجدد است.

 • چراغ زرد روشن ثابت باشد :

وقتی چراغ زرد رنگ به صورت ثابت روشن باشد به این معنی می باشد که سنسور دما (NTC)، سیم های متصل شونده به آن ها و یا خود برد خراب است. به نظر می رسد دستگاه نیاز به

سرویس داشته باشد ولی به هرحال در وهله ی اول (NTC) مصرفی را تعویض کنید.

 • چراغ زرد چشمک زن باشد :

دستگاه در وضعیتی قرار دارد که بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته، در واقع در اصطلاح حداکثر توان می باشد (CHIMNEY SWEEP).

 • چراغ قرمز پنج ثانیه روشن می باشد و پنج ثانیه خاموش می باشد :

سنسور حد فعال شده است، کلید حرارتی در پکیج دیواری کالداونزیا در دمای 105 درجه سانتی گراد عمل می کند. احتمالا در قسمت پمپ سیرکولاتور یا مبدل نیاز به سرویس و تعویض قطعه داریم. در ضمن خود سنسور یا سیم های مرتبط تا برد دستگاه و همچنین خود برد نیز می تواند خراب باشد. به مقاله ی آموزش پکیج دیواری مراجعه کنید. به هرحال اگه احساس کردید دستگاه بیش از حد داغ شده است ابتدا آب مدار را خالی کرده و مجدد با آب جدید پر کنید تا دمای قطعات پایین بیاید و بتواند بهتر عیب یابی و تعمیر را انجام دهید.

 • چراغ قرمز به صورت ثابت :

این خطا نشانه ی این می باشد که برد تشخیص داده است که ادامه ی کار دستگاه موجب آسیب دیدن جدی خواهد شد. موارد را در زیر توضیح می دهیم اما برای رفع آن ها حتما به مطلب آموزش تعمیر پکیج دیواری مراجعه کنید.

 1.  در صورت عدم تشکیل شعله و یا عدم تشخیص شعله توسط یون ، دستگاه دوبار دیگر تلاش می کند که شعله را تشکیل دهد به این صورت که شیر گاز مدار گاز را باز کرده و جرقه زن شروع به کار می کند. به هر دلیلی شعله تشکیل نشود و یا قطعات تشخیص شعله ندهند و یا وجود شعله را سنس نکنند این ایراد را خواهیم داشت.
 2.  اگر سنسور مدار گرمایش (NTC مدار گرمایش) خراب شده باشد و یا سیم های ارتباطی تا برد درست متصل نشده باشند نیز می توانیم این خطا را داشته باشیم.
 3.  یکی از موارد در حالت چراغ سبز 5 ثانیه روشن و 5 ثانیه خاموش رخ داده باشد و زمان بیشتر از 10 دقیقه گذشته باشد ماند : 1ـ افت فشار آب به کمتر از 5/0 بار و یا عدم کارکرد صحیح سنسور دود و سیستم تخلیه محصولات احتراق
 4. خرابی برد از نظر سخت افزاری (مانند رله های جرقه زن، پمپ، فن) و یا نرم افزار (برنامه کاری دستگاه).

 

کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =