سرویس کولرگازی ال جی (گلدیران)
دسامبر 26, 2019
تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور
تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور
ژانویه 5, 2020

تعمیرات داکت اسپیلت

تعمیرات داکت اسپیلت

 

در مقاله ی داکت اسپیلت چیست و مزایا و معایب داکت اسپیلت یکسری اطلاعات جامع راجع به داکت اسپیلت ها داده شد. حال به این می پردازیم که ایرادات کلی داکت اسپیلت چیست و چه زمانی نیاز به تعمیرات پیدا می کند.
اگر کاربر استفاده از داکت اسپیلت می باشید لطفاً برای تعمیر دستگاه خود با یک شرکت مجاز و یا نمایندگی تعمیرات داکت اسپیلت تماس بگیرید. به هرحال تلاش ما این بوده است که مطالب در حدی ساده و گویا باشد که برای افراد غیر متخصص هم قابل فهم باشد.
مطالبی که در این مقاله می خوانید به صورت کلی برای تمام برندها صادق می باشد با این حال چند برند و کمپانی که در زیر نام می بریم جزء برندهای معروف داکت اسپیلت در ایران می باشند و در مورد برندهای دیگر می توانید اطلاعاتی در مقاله ی تعمیرات کولر گازی بدست آورید.

ال جی       ( LG )سامسونگ    (SAMSUNG)گرین              (Green)مدیا         (Midea)
اجنرال        (Ogenerall) دایکین            (Daikin)اطلس تهویه  (Aux)گودمن      (Goodman)
امریکن پرو  (Americanpro) لنوکس           (Lenox)تراست           (Trust)هاینسس (Hisense)

ایرادات زیر جزء مواردی می باشد که در صورت برخورد با آن بهتر است توسط تکنسین رفع شود در هر صورت ما هر مورد را به صورت کامل توضیح می دهیم.

 • یونیت داخلی آبریزش دارد (از سقف) آبریزش داریم.
 • ایرادات مربوط به فن را داریم که شامل سه حالت است :
 1. دستگاه صدای قِرقِر می دهد و یا در حین کارکرد صدای زیاد و آزار دهند دارد.
 2. بوی سوختگی از داخل کانال می آید.
 3. احساس می کنید فن داخل به سختی می چرخد.
 • ایرادات مربوط به سرویس شامل موارد زیر :
 1. پرتاپ باد خیلی کم شده
 2. سرما خیلی کم شده 
 3. گرما خیلی کم شده
   
 • ایرادات مدار قدرت (برق راه انداز دستگاه) که شامل دو حالت است :
 1.  فیوز مدار را قطع می کند (بلافاصله پس از استارت
 2. فیوز پس از مدتی کارکرد مدار را قطع می کند.
 •  ایرادات مدار فرمان و برد دستگاه شامل موارد زیر است:
 1. دستگاه اِرور می دهد.
 2. دستگاه بعد از روشن شدن و مدتی کار کردن اِرور می دهد.
 3. دستگاه هیچ عکس العملی ندارد در صورتیکه برق وصل است.
 4. در تابستان محیط گرم است اما دستگاه پس از اولین اتومات دیگر روشن نمی شود.
 5. در زمستان هوا سرد است اما دستگاه پس از اولین اتومات دیگر روشن نمی شود.
 6. بدون روشن کردن فن به صورت یکسره کار می کند.
 7. دستگاه داکت اسپیلت ما سه فاز است برق هم داریم اما دستگاه کار نمی کند.
 8. دکمه های ترموستات کار نمی کند.
 9. دستگاه به انتخاب خود سرما یا گرما را تنظیم میکند.
 10. دستگاه را خاموش می کینم اما صدای فیش فیش تا حداقل 30 دقیقه ادامه دارد.
 11. دستگاه بعضی وقت ها روشن و بعضی وقت ها حتی صفحه ی نمایشگر آن هم خاموش است.
 •  ایرادات مشترک مدار فرمان و مدار سیال (مبرد)
 1. دستگاه سرما ندارد
 2. دستگاه گرما ندارد 
 3. پس از مدتی کارکرد سرما قطع می شود
 4. ناگهان متوجه شده ایم دستگاه یخ زده است.
  موارد نام برده شده را به طور کامل توضیح می دهم تا در صورتیکه کاربر علاقه به کارهای فنی داشت در مورد ایراد به تکنسین توضیح کامل بدهد و همچنین این مقاله می تواند به عنوان یک راهنمای خوب تعمیراتی برای همکاران عزیز شاغل در صنایع تهویه مطبوع باشد.

یونیت داخلی آبریزش دارد (از سقف)

اگر یونیت داخلی دستگاه داکت اسپیلت آبریزش دارد دو حالت دارد :

 •  دستگاه در حالت گرمایش است.
 • دستگاه در حالت سرمایش است.

دستگاه در حالت گرمایش است که در این صورت فقط 4 حالت زیر را داریم :

 1. اتصالات شلنگ کویل آب می دهد.
 2. شیرهای آب ورودی و خروجی نشتی دارد.
 3. خود شلنگ کویل نشتی دارد.
 4. خود کویل سوراخ است.

موارد 1و 2و 3 را می توان با تعویض براحتی رفع کرد. برای ایراد مورد چهارم ابتدا شیرهای آب ورودی و خروجی را می بندیم (در صورتیکه سیستم مرکزی گرمایش داریم) و اگر سیستم گرمایش پکیج بود ابتدا مدار را تخلیه و سپس شیرها را می بندیم و کویل را باز می کنیم، پایین می آوریم و خشک می کنیم، سمباده می زنیم و سپس جوشکاری می کنیم. در این حالت تست کویل با گاز ازت بهترین روش است اما دو نکته در اینجا حائز اهمیت است .اول اینکه بستن ابتدا و انتهای کویل بسیار کار مشکلی می باشد، دوم اینکه کویلی که سوراخ می شود از جداره ی داخلی به شدت نازک شده است بنابراین بهتر است تعویض گردد.
نکته : در مورد مدارات مرکزی و پکیج در حالت سرمایش توضیح خواهیم داد.
نکته : معمولاً در زمستان آبریزش ممکن است محسوس نباشد چون آب گرم است و یا بخار می شود، یا رسوب می بندد اما این آبریزش درتابستان به شدت خود را نشان می دهد. در ضمن در مداراتی که سیستم گرمایش پکیج است با افتادن فشار براحتی متوجه می شویم نشتی آب داریم (حتی بدون آبریزش).

دستگاه در حالت سرمایش است که دو حالت داریم :

 • سیستم گرمایش ساختمانی موتورخانه مرکزی می باشد.
 • سیستم گرمایش ساختمان دستگاه پکیج می باشد.

سیستم گرمایش ساختمانی موتورخانه مرکزی می باشد.
در این حالت کافی است شیرهای ورودی و خروجی به کویل آبگرم داکت اسپیلت را ببندیم، حتی اگر کویل داخل خود دستگاه (باکس یونیت داخلی) باشد باز هم یک شیر ورودی و خروجی آبگرم باید داشته باشد. اگر نبود در باکس مخصوص بازدید رایزر در نزدیکی سرویس بهداشتی، حمام و یا ورودی منزلتان حتماً دو شیر فلکه ی آبگرم وجود دارد (معمولاً با سایز لوله ی1 اینچ ).در بعضی موارد استثناء در داخل واحد این فلکه ها وجود ندارد که در این صورت پیشنهاد ما این است که با یک شرکت تاسیساتی تماس حاصل فرمایید تا در هنگام تغییر فصل و تخلیه ی مدار حتماً در مسیر ورود و خروج آبگرم مدار گرمایش دو عدد شیر تعبیه شود. به هرحال در فصل تابستان به علت عدم گردش آب در سیستم نباید هیچگونه آبریزشی داشته باشیم. بنابراین پس از بررسی کویل، شلنگ ها و شیرهای فلکه با فرض اینکه شیرها بسته می باشد ایراد بعدی که مورد بررسی قرار می گیرد تخلیه آب حوضچه ی درین (drain)می باشد. کف دستگاه باید از لوله ی درین بالاتر باشد. شلنگ درین و یا مسیر تخلیه آب بررسی شود که بسته نباشد و یا با گرد و خاک آغشته به آب کیپ نشده باشد. اگر در این مسیر ایراد داشتیم و مورد را رفع کردید حتماً حتماً حداقل 5/1 لیتر آب از پشت دستگاه در حوضچه ی درین بریزید.
نکته : اگر دستگاه سرویس نشده باشد گاهی به علت عدم تخلیه سرمای مبرد (گاز در داخل سیکل) پنل (یونیت داخلی) دچار یخ زدگی می شود و در هنگام اتومات کردن و یا خاموش کردن دستگاه حجم بالای خروج آب داریم که مقداری بر روی سقف هم می ریزد. این ایراد را در همین مقاله به صورت کامل توضیح می دهم.
نکته : حتماً اتصالات و بست های شلنگ درین بررسی شود.
 سیستم گرمایش ساختمان دستگاه پکیج می باشد:
در این حالت یا در کنار کویل آبگرم شیرهای پروانه ای داریم و یا در زیر دستگاه پکیج شیرهای پروانه ای داریم،در صورتیکه این شیرها باز باشد اگر از هر کدام از مواردی که ذکر شد آبریزش داشته باشیم بلافاصله یا در مدت کوتاهی فشار آب (فشار بار) پکیج صفر می شود دستگاه اِرور کمبود آب می دهد. بنابراین براحتی می توان تشخیص داد ایراد آبریزش از کویل و اتصالات مربوطه می باشد و یا بخش تخلیه ی آب ( تخلیه ی درین) ایراد دارد.
نکته : فشار بار پکیج چیست؟ در 90 درصد برندها یک نشانگر به صورت اعداد 1 تا 5 داریم و در 10 درصد بقیه به صورت دیجیتالی فشار در نمایشگر نشان داده می شود و در بعضی دیگر مخلوطی از هر دوی این ها موجود است. باید بدانیم بهترین فشار بین 1/1 الی 9/1 می باشد و در مقاله ی تعمیر پکیج دیواری می توانید به صورت کامل مطالعه کنید. در اینجا همین بس که بدانیم اگر دستگاه داکت اسپیلت آبریزش داشت و به طور همزمان دستگاه پکیج زیر اِرور بود یا چراغش قرمز بود 100% آبریزش از کویل و اتصالاتش می باشد.

ایرادات مربوط به فن یونیت داخلی

این ایرادات معمولاً به علت عدم سرویس به موقع و یا نصب اشتباه و همچنین استفاده ی بیش از حد از دستگاه و مستهلک شدن دستگاه رخ خواهد داد.

 • دستگاه صدای آزار دهنده دارد و صدای قِرقِر می دهد: این حالت که به طور معمول در زمستان رخ می دهد به سه علت است اول اینکه فیلترها کثیف است و گرمای کویل در کانال تخلیه نمی شود و برمی گردد داخل دستگاه و دوم اینکه کویل دستگاه بیش از حد به دستگاه نزدیک است و همین اتفاق می افتد و یک حالت نیز وجود دارد و آن این است که در مدل های بسیار قدیمی کویل گرمایش قبل از دستگاه نصب می شود و این باعث از تنظیم درآمدن بلوور فن می باشد. در داکت اسپیلت هایی مانند ال جی که بلوور فن از جنس پلاستیک می باشد طراحی به نحوی می باشد که جهت جلوگیری از دِفُرمه شدن این اتفاق می افتد و صدای قِرقِر می شنویم در این حالت با تنظیم پیچ آلنی و یا پیچ مهره ای که در بعضی برندها مانند Rheem وجود دارد با ریگلاژ بلوور فن صدا رفع خواهد شد.
 • از کانال بوی سوختگی می آید و یا احساس می کنیم فن به سختی می چرخد که دو حالت داریم :
 1. دستگاه اینورتر می باشد و فن ما BLDC می باشد که در این حالت فن باید تعویض گردد.
 2. دستگاه ما معمولی می باشد و فن ما از نوع خازن دار می باشد که یا ایراد از خازن فن می باشد و یا خود فن نیاز به سرویس دارد و یا در بدترین حالت تعویض سیم پیچی دارد.

نکته : در مورد فن BLDC در مقاله ی کولر گازی به طور کامل توضیح داده ایم.
نکته : هر کدام این ایرادات توسط کاربر احساس شد سریعاً باید برق قطع شود و با یک مرکز خدمات تماس حاصل شود.

ایرادات مربوط به سرویس

در مقاله ی سرویس کولر گازی و همچنین سرویس داکت اسپیلت ال جی به صورت کامل نحوه ی سرویس دستگاه داکت اسپیلت را توضیح داده ایم با این حال یک توضیح کوچک با عنوان سرویس داکت اسپیلت در سایت قرار داده ایم تا بدانید سرویس داکت اسپیلت شامل چه مواردی می باشد.
در مقاله سرویس داکت اسپیلت ال جی به صورت کامل توضیح داده شده است که اگر فیلترها شسته نشود به شدت پرتاب باد کم می شود و فقط یک نکته اگر این حالت را داشتید حتماً خازن فن و ترموستات و سیم کشی فن را نیز چک کنید زیرا به شدت در سرمادهی و گرمادهی نیز تأثیر خواهد گذاشت. در تابستان پس از انجام سرویس براحتی می توان فهمید که علت کمبود سرما از سرویس است یا دستگاه نیاز به شارژ گاز (مبرد) به صورت تکمیلی دارد. 

در زمستان اگر سرویس دستگاه داکت اسپیلت درست انجام شده است ولی گرما نداریم دو حالت داریم :

 • دستگاه heat pump می باشد یعنی برای تولید گرما از یونیت خارجی کمک می گیریم.

نکته : دستگاه پکیج با یونیت خارجی اشتباه گرفته نشود.اگر دستگاه پس از روشن شدن در حالت گرمایش و استفاده از یونیت خارجی چند دقیقه ای قطع و چند دقیقه ای مجدداً وصل می گردد ،در واقع در حال طی کردن سیکل عادی خود می باشد . اما اگر پس از گذشت یک ساعت هنوز محیط خیلی سرد است احتمالاً نیاز به مراجعه یک تکنسین دارید.

 • استفاده از کویل آبگرم در مسیر دستگاه داکت اسپیلت که شامل دو مورد است:
 1.  اگر سیستم گرمایش مرکزی می باشد در این حالت تکنسین موتورخانه برای بررسی دمای دیگ ها، منبع انبساط (در پشت بام )و هواگیری کویل ها اقدام کند.
 2. اگر سیستم گرمایش پکیج می باشد فشار آب دستگاه، حالت زمستانه ـ تابستانه و دمای تنظیمی دستگاه بررسی شود و در ضمن هواگیری از طریق ایرونت و یا حوضینگ پمپ پکیج انجام گیرد.

نکته : در حالت اول اگر گرما کم بود یا محیط کمتر گرم می شد نیاز به شارژ گاز داریم ولی این نکته فراموش نشود که در دماهای زیر 2 درجه سانتیگراد عملاً دستگاه های heat pump راندمان پایینی دارند مگر در بعضی برندهای خاص.

ایرادات مدار قدرت

اگر کاربر هستید و می بینید بلافاصله پس از روشن کردن دستگاه فیوز برق می پرد (مدار را قطع میکند) و یا پس از گذشت زمان فیوز برق می پرد (مدار را قطع میکند) سریعاً برق را قطع کنید و با یک مرکز تخصصی تماس حاصل فرمایید اما اگر تکنسین هستید:
در حالت اول که فیوز می پرد ابتدا برق یونیت خارجی و یونیت داخلی را قطع کنید. توجه داشته باشید معمولاً در دستگاه های داکت اسپیلت فیوز یونیت بیرونی و فیوز یونیت داخلی از یکدیگر جدا می باشند مگر در بعضی برندها مانند ال جی که یونیت داخلی از مدار قدرت یونیت خارجی تغذیه می کند. در ضمن تمامی دستگاه های اینورتر از همین قاعده پیروی می کنند. حال ابتدا به سراغ یونیت داخلی رفته سیم ها ی فرمان و قدرت را از ترمینال باز کنید. اگر فیوز مجدد پرید (مدار را قطع کرد) ایراد از سیم کشی تا یونیت خارجی، خود یونیت خارجی و قطعات داخلی آن می باشد و اگر این گونه نبود، لازم است یک فاز و نول به ورودی برق برد در حالتی که سیم های ارتباطی همگی باز باشند بدهید، در این صورت اگر فیوز پرید (مدار را قطع کرد) ایراد از برد داخل و یا موتورفن داخل می باشد.
حال اگر پس از مدتی روشن ماندن فیوز مدار را قطع کرد دو حالت داریم : 

 1. اگر پس از روشن شدن دستگاه در کمتر از 4 دقیقه فیوز مدار را قطع کرد ایراد می تواند از برد یا سیم کشی و یا یونیت خارجی باشد که برد را طبق توضیح قبلی تست کنید و باقی مدار را هم با تعویض خازن و بررسی سیم کشی تست کنید، 
 2. اما اگر بیشتر از 5 دقیقه کارکرد و سرما یا گرما را دریافت کردیم و بعد فیوز مدار را قطع کرد حتماً ولتاژ برق و قطعات الکترونیک یونیت خارجی بررسی گردد. بعضی وقت ها نیاز داریم به نصب قطعات کمکی مانند هارد استارتر (Hard starter).
  نکته : در ضمن راجع به ایراد اورلود در قسمت ایرادات مشترک صحبت خواهم کرد.

ایرادات مدار فرمان و برد دستگاه

اگر دستگاه ما اِرور می دهد و با قطع و وصل برق کماکان اِرور را داریم چند حالت داریم :

 1. در دستگاه های اینورتر ممکن است برد خراب باشد،یکی از بردها خراب باشد کافی است و اِرور قطع ارتباط یونیت داخلی با خارجی را داریم.
 2. گاهی اوقات یکی ار سنسورهای یونیت داخلی یا یونیت خارجی خراب شده و یا از محل اتصال خود روی برد جدا شده است.
 3. دستگاه گاز ندارد.
 4. دستگاه در اثر کارکردن در ولتاژ پایین و یا کارکرد با گاز کم داغ کرده و سنسور فشار عمل کرده است.
 5. مورد 7 مطرح شده در سر فصل ایرادات فرمان را داریم که در بعضی دستگاه ها هم در یونیت داخل و هم در یونیت بیرونی اِرور می بینیم ولی در بعضی دستگاه ها در یونیت داخل اِرور نمی بینیم و فقط برد بیرونی اِرور دارد، حتی در بعضی موارد در برد داخلی اِرور نمی بینیم و برد بیرونی هم نداریم اما دستگاه کار نمی کند حال ایراد چیست؟ کاملاً واضح است سه فاز ما مشکل دارد یعنی جهت R و S و T رعایت نشده و یا یکی از فازها قطع می باشد.

نکته : اگر در دستگاه های سه فاز برد یونیت خارجی نداشتیم حتما یک کنترل فاز داریم.
در مورد اِرورهای برندهای مطرح مانند LG (ال جی) در مقاله ی مربوط به خود توضیح خواهیم داد، اینها ایراداتی است که در هنگام راه اندازی اِرور را در دستگاه نشان می دهد و با قطع و وصل برق از بین نمی رود.
نکته : در بعضی دستگاه ها موتور فن داخلی یک قطعه دارد که به صورت لحظه ای تعداد گردش موتورفن را به برد اطلاع می دهد در صورت قطعی این اطلاع رسانی در همان لحظه ی اول اِرور خواهیم داشت. (برای توضیحات بیشتر در بخش Pwm یا مدلاسیون پهنای باند تحقیق کنید.)
نکته : فن های BLDC یا همان 5 سیم در صورتی که به برد وصل نباشند دستگاه بلافاصله پس از وصل برق اِرور خواهد زد.
دستگاه پس از روشن شدن و مدتی کار کردن اِرور می دهد چند حالت داریم :

 • یکی از ایراداتی که در اِرور ثابت توضیح دادیم رخ داده و پس از قطع و وصل برق زمان برده تا برد یونیت داخلی متوجه شود.
 • سرما نداریم و کمپرسور راه نیوفتاده و برد اخطار می دهد که با وجود گذشت چند دقیقه ای از زمان استارت هیچ سرمایی در لوله ها احساس نمی شود (سنس نمی کند).
 • گرما نداریم که شامل دو قسمت است :
 1.  دستگاه heat pump می باشد و مانند حالت دوم سنسورها به برد اطلاع می دهند.
 2. سنسوری داریم که به کویل گرمایش وصل است و دما را می سنجد و با اخطار به ما می گوید که دمای کویل پایین است (معمولا زیر 45 درجه سانتیگراد) و در صورت روشن شدن فن باد سرد خواهیم داشت. البته این موارد کلی می باشد و تمام برندها تا این حد هوشمند نیستند.
 • عملاً یونیت داخلی و خارجی هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند اما قطع و وصل برق برد را گیج کرده و در ارور دادن تأخیر دارد حتی خود ما را هم گیج می کند و سردرگم می شویم.
 • در واقع نوعی از حالت اول است در بعضی برندها مانند داکت اسپیلت اینورتر ال جی ابتدا برد کنترل کننده ی یونیت بیرونی در یک مدت زمان خاص 3 بار اِرور را می خواند و سپس در نمایشگر برد داخلی نمایش میدهد.

 

دستگاه هیچ عکس العملی ندارد در صورتی که برق وصل است.

اگر تمام مواردی که در اِرورهای بردی توضیح دادم بررسی کردید یا برد خراب می باشد و یا دستگاه در حالت اتومات می باشد. معمولاً عملکرد به این صورت است که مثلاً در تابستان دما را روی 24 تنظیم کرده ایم وقتی دما به 24 رسید دستگاه اتومات می کند و با 2 درجه اختلاف به محض رسیدن به 26 درجه استارت خواهد کرد این دو درجه در بعضی برندها 1 درجه می باشد و همینطور داریم در حالت گرمایش مثلاً به روی 27 تنظیم می کنیم وقتی دما رسید به 27 درجه دستگاه اتومات می کند و به محض رسیدن به 25 درجه مجدد استارت خواهد کرد.(مراجعه شود به مقاله تنظیمات کولر گازی)

دستگاه در تابستان و یا زمستان پس از اولین اتومات دیگر روشن نمی شود.

 • ابتدا موردی که در قسمت اِرور دستگاه داکت اسپیلت توضیح دادیم بررسی شود.
 • یک مورد که در ایرادات مدار فرمان شایع است و در این ایرادات ذکر شده، ایراد سوم و ایراد دهم یعنی انتخاب سرما و گرما توسط دستگاه می باشد این است که تنظیمات دیپ سوئیچ ها مشکل دارد و در هنگام نصب به صورت اتفاقی دست خورده و یا برنامه دستگاه پریده و یا باگ گرفته است.
 • ترموستات در جای مناسب نصب نشده است.
 • ترموستات و سنسور ترموستات خراب است.
 • برنامه ترموستات مشکل دارد.

فن به صورت یکسره کار می کند دو حالت داریم :

 1.  از ترموستات آنالوگ یا دیجیتال ( به همراه دیمر) به عنوان برد دستگاه استفاده می کنیم که در آن صورت ترموستات خراب است.
 2. دستگاه برد دارد با نمایشگر دیجیتال و یا در بعضی برندها برد با ریموت کنترل در آن صورت برد دستگاه خراب است.

دکمه های ترموستات کار نمی کند.

 1. اگر آنالوگ است تعویض شود 
 2. اگر دیجیتال است و مربوط به برند خاصی می باشد به احتمال 80 درصد قابل تعمیر می باشد پس جای نگرانی نیست.

نکته : توجه کنید دکمه های ترموستات اگر ایراد دارد قابل تعمیر است، اگر صفحه ی تاچ شکسته یا ال سی دی نمایشگر آسیب دیده احتمال کمتری برای تعمیر داریم.
دستگاه را خاموش می کنیم اما تا 30 دقیقه همچنان صدای فیش فیش داریم.
اگر این ایراد را داشتیم موارد زیر را بررسی کنید :

 1. اگر فیوز یونیت خارجی از فیوز یونیت داخلی جدا بود فیوز یونیت داخلی را قطع کنید، اگر صدا قطع شد برد یونیت داخلی ایراد دارد. اگر برد نداشتیم ترموستات 100% خراب است و باید تعویض گردد.
 2. فیوزها یکی بود و یا یونیت داخلی برق خود را از یونیت خارجی می گرفت . ابتدا فیوز را قطع کنید و سپس برق یونیت داخلی را جدا نمایید، اگر پس از وصل برق صدای فیش فیش شنیدید این یعنی کمپرسور (موتور یونیت خارجی) در حال کارکردن است و این یعنی یا رله یونیت خارجی سوخته یا کنتاکت های کنتاکتور چسبیده است و یا یک ایراد برقی جدی داریم و علت آن این است که این صدا حدود 15 الی 30 دقیقه می آید. یعنی موتور بی دلیل در حال کار کردن است و به احتمال زیاد به علت عدم تخلیه سرما و برگشت مایع مبرد به زودی خواهد سوخت و هزینه بالایی به ما تحمیل خواهد کرد.

نکات اصلی :

 1. اگر با ضربه به کنتاکت آزاد شدند به این اکتفا نکنید و باید کنتاکتور یا رله تعویض گردد.
 2. در بعضی رایزرهای غیر اصولی لوله ی واحدهای دیگر در کنار لوله های دستگاه واحد مورد نظر می باشند . خیلی دقت کنید هنگام شنیدن صدا باید موتور یونیت بیرونی کار کند و در ضمن با قطع برق و تست بیزر از درست بودن یونیت خارجی مطمئن شویم (تست بیزر: پس از قطع برق سیم ها را از پایین به هم وصل و از بالا با تست بوق تست کنید.)
 3. این ایراد می تواند باعث یخ زدن کویل اواپراتور شود و کویل را سوراخ کند.

دستگاه به انتخاب خود سرما یا گرما می دهد.
اگر موارد موجود در موردهای 3 و 4 که توضیح داده شد بررسی کردید 100% ایراد از تنظیمات کاربر می باشد.
ـدستگاه بعضی وقت ها روشن و بعضی وقت ها حتی صفحه ی نمایشگر آن خاموش میشود.
دو حالت داریم :

 1. برد و ترموستات خراب است.
 2. این حالت نیاز به کمی توضیح اضافه دارد. اگر مبحث داکت اسپیلت را مطالعه کرده باشید متوجه می شوید که حتی برای دستگاه های heat pump از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است که از کویل گرمایشی متصل به موتورخانه یا پکیج برای تولید گرما در زمستان استفاده کنند. در ضمن در کاهش استهلاک دستگاه نیز به شدت تأثیر می گذارد. حال مشکل کجاست؟ ابتدا پیشنهاد می کنم سری به مقاله تنظیم دمای کولر گازی بزنید به این دلیل که اگر دستگاه در حالت خورشید قرار گیرد موتور بالا وارد مدار می شود، بنابراین باید از دستگاه روی حالت فن استفاده کنیم تا با عبور جریان هوا از کویل آبگرم دمای محیط بالا بیاید. ایراد این است که ترموستات هیچ برندی روی حالت فن اتومات ندارد و بنابراین اگر دستگاه دائم روشن باشد یا دمای هوا خیلی بالا می رود (بیش از حد تحمل)و یا خیلی سرد می شود مخصوصاً در هنگام استراحت مدام باید دستگاه را خاموش و روشن کرد. بنابراین نیاز به یک ترموستات آنالوگ و یا دیجیتال کمکی در کنار ترموستات اصلی دستگاه داریم. حال هرگونه خطا، نصب اشتباه، سیم کشی اشتباه و حتی خرابی این ترموستات کمکی یا حتی تنظیمات اشتباه باعث می شود بعضی وقت ها دستگاه ناگهان خاموش و روشن شود و یا حتی نمایشگر کاملاً خاموش شود.

ایرادات مشترک مدار فرمان و مدار سیال (مبرد)

تمام ایراداتی که در یک دستگاه داکت اسپیلت می تواند به وجود بیاید توضیح داده شد، آخرین قسمت که به صورت کلی توضیح می دهیم شامل چند مورد است :
اگر دستگاه heat pump است و سرما یا گرما ندارد پس از بررسی فرمان ها بررسی کنید :

 1. برق مدار قدرت به یونیت خارجی می رسد
 2. گاز دارد
 3. گاز به اندازه ی کافی دارد، اگر این موارد کامل بود حتماً ولتاژ ورودی حین کارکرد، آمپر دستگاه حین کارکرد و فشار مکش (لوله ی برگشت) بررسی شود. اگر همه چیز درست بود قوی ترین احتمال وجود رطوبت یا هوا در سیکل است. اگر پس از مدتی دستگاه سرما داد و سرما قطع شد همین موارد را چک کنید، اگر فشار کمی پایین بود ولی آمپر و ولتاژ درست بود احتمالاً در مسیرکیپی داریم و یا دستگاه در شرایط اورلود است. از شیر برقی کمک بگیرید و با گاز داغ روغن ها را تا کندانسور برگردانید. به سرویس شدن دستگاه و سن کارکرد دستگاه و همه ی موارد از جمله خازن دستگاه دقت کنید. له شدگی لوله نیز تأثیر به سزایی در این امر دارد. کثیفی لوله مویی باید تشخیص داده شود، در زمستان کویل آبگرم باز اما دستگاه روی سرمایش روشن نباشد و یا در تابستان دستگاه روی سرمایش روشن باشد اما کویل آبگرم دارای آبگرم باشد.
  به دستگاه زمان بدهید کار کند و با حوصله ایراد را بررسی کنید . گاهی اوقات ناگهان متوجه می شویم دستگاه داکت یخ زده که شامل چند حالت است.
 • ایراد برقی مربوط به صدای فیش فیش داریم.
 • لوله ی کوچکتر یخ زده است که نشان دهنده نیاز به سرویس و شارژ گاز دستگاه است.
 • لوله ی بزرگتر یخ زده که شامل موارد زیر است :
 1. سرما تخلیه نشده به علت کثیفی فیلتر.
 2. سرما تخلیه نشده به علت کثیفی کویل و عدم تخلیه سرما.
 3. سرما تخلیه نشده به علت کمبود گاز و یخ زدن کویل.
 4. سرما تخلیه نشده به علت کارکرد بیش از اندازه ی مداوم دستگاه .
 5. سرما تخلیه نشده به علت ایرادات مدار سیال (مبرد).

در این مقاله سعی کردیم بخشی از ایرادات را به صورت تقریباً کامل توضیح دهیم به هرحال این جزئی بود از کل و اگر مشکلی داشتید با کمال میل می توانم پاسخگوی شما باشم. سینا
امیدوارم با این مطالب کمک شایانی به یادگیری شما کرده باشم. سینا

 

کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 14 =