نحوه برخورد با مشتری
نحوه برخورد با مشتری
ژانویه 9, 2019
تاریخچه تهویه مطبوع
تاریخچه تهویه مطبوع
ژانویه 24, 2019

پکیج دیواری فن دار

پکیج دیواری فن دار

پکیج دیواری فن دار

اساس کار پکیج دیواری فن دار چیست ؟

برای این که مطلب بسیار مهم آموزشی راجع به خروج محصولات احتراق پکیج دیواری فن دار بدانیم، حتماً تعاریف زیر را دنبال کنید.

دستگاه گازسوز، به ۴ قسمت تقسیم می شود که در زیر به توضیح آن ها می پردازیم:

  • دستگاه گازسوز نوع A
  • دستگاه گازسوز نوع B1
  • دستگاه گازسوز نوع B2
  • دستگاه گازسوز نوع C

– دستگاه گازسوز نوع A

این وسایل گازسوز، تجهیزاتی را شامل می شود که تأمین اکسیژن برای احتراق از محل نصب می باشد و همچنین خروج دود نیز در محل نصب می باشد که برای منازل مسکونی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

– دستگاه گازسوز نوع B1

این وسایل گازسوز، تجهیزاتی را شامل می شود که تأمین اکسیژن برای احتراق از محل نصب می باشد و همچنین خروج محصولات احتراق، به صورت طبیعی با دودکش می باشد.

– دستگاه گازسوز نوع B2

این وسایل گازسوز، تجهیزاتی را شامل می شود که تأمین اکسیژن برای احتراق از محل نصب می باشد و همچنین خروج محصولات احتراق، به صورت اجباری و به کمک یک عدد فن می باشد.

– دستگاه گازسوز نوع C

این وسایل گازسوز، تجهیزاتی را شامل می شود که تأمین اکسیژن برای احتراق از خارج محل نصب می باشد و خروج محصولات احتراق، به صورت اجباری و به کمک یک عدد فن می باشد.

این دستگاه ها معروف به احتراق بسته نیز می باشند. (ROOM SEALED)

دودکش پکیج دیواری فن دار

در پکیج دیواری فن دار، از یک نوع دودکش دو جداره استفاده می شود که از یکی هوای احتراق، مکش می شود و از جداره دیگر، محصول احتراق به بیرون دهش می گردد.

نکته جالب: اگر دهانه دودکش روی نمای ساختمان قرار بگیرد، هوای احتراق را به راحتی از اطراف دریافت می کند و محصولات احتراق را تا ۳ متری، به بیرون پرتاب می کند؛ که در این صورت، علاوه بر این که هوای تازه و محصولات احتراق با هم مخلوط نمی شوند، مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان را نیز اجرا کرده ایم.

نکته دیگر این است که پکیج دیواری فن دار را می توان برای ساختمان هایی با فضای محدود و یا دارای درز هوابند نیز استفاده کرد؛ حتی دریچه تأمین هوا، در نظر نگرفت. اما یک اشتباه رایج رخ می دهد که از دید مهندسان و کارشناسان محفوظ است و آن این است که روی دستگاه، دریچه ورود هوا است و با باز کردن آن دو دریچه، درست است که محصول احتراق همچنان از دودکش بیرون می رود، اما اکسیژن لازم را از محیط نصب دریافت می کند. درواقع پکیج دیواری نصب شده ما از نوع دستگاه های گازسوز نوع C به حالت B2 تغییر می کند.

نکته مهم این که دستگاه فن دار به هیچ عنوان به ما اجازه نمی دهد سایز دودکش ساختمان را کوچک در نظر بگیریم. این یعنی در صورتی که دودکش پکیج را در داخل دودکش ساختمان هدایت کنیم، قطر دودکش ساختمان باید ۱۵۰ میلیمتر باشد.

استاندارد دودکش دوجداره برای پکیج دیواری فن دار

قطر جداره داخلی دودکش ۶ سانتیمتر که محصولات احتراق، از این لوله به بیرون هدایت می شود و قطر جداره خارجی، ۱۰ سانتیمتر می باشد که هوای لازم برای سوختن، از بین لوله (۶ و ۱۰) وارد می شود.

به هیچ عنوان نبایدلوله جدار خارجی را جدا نمود، زیرا در آن صورت، هوای احتراق از محیط نصب دریافت می شود.

نکته: نهایت طول دودکش پکیج فن دار ۳٫۵ متر می باشد با یک زانویی. به ازای هر زانویی۹۰ درجه، یک متر از طول لوله کم می شود. دودکش دو جداره باید با شیب منفی ۲ درجه نصب شود. (به علت آب باران و یا سرد شدن دودکش و برگشت آب به سمت فن.)

نکته: نصب وسایل گازسوز با مصرف بیش از ۱٫۵ مترمکعب در ساعت در متراژ کمتر از ۶۰ متر مربع و یا مکان های درزبندکامل، ممنوع می باشد مگر این که از یک دریچه مرتبط به فضای آزاد، به اندازه حداقل ۱۵*۱۰ سانتیمتر، در نزدیکی دستگاه استفاده گردد. توجه کنید که تمام آبگرمکن ها و پکیج ها، بالای ۱٫۵ مترمکعب در ساعت مصرف گاز دارند. باید در زیر دریچه هوا، پلاکی نصب شود که روی آن نوشته شده باشد این دریچه مخصوص تأمین هوای احتراق می باشد و به هیچ عنوان مسدود نگردد.

انتخاب ظرفیت پکیج فن دار

دستگاه پکیج دیواری به صورت معمول، در ۴ ظرفیت می باشد:

الف) ۲۴kw

ب) ۲۸kw

ج) ۳۰kw

د) ۳۵kw

با توجه به متراژ واحد مورد نظرمان، انتخاب صورت می گیرد.

الف) از متراژ صفر تا متراژ ۱۵۰ مترمربع: پکیج دیواری ۲۴kw مناسب می باشد.

ب) از متراژ ۱۵۰ تا متراژ ۲۲۰ مترمربع: پکیج دیواری ۲۸kw مناسب می باشد.

ج) از متراژ ۲۲۰ تا متراژ ۳۰۰ مترمربع: پکیج دیواری ۳۰kw مناسب می باشد.

د) از متراژ ۳۰۰ تا متراژ ۳۵۰ مترمربع: پکیج دیواری ۳۵kw مناسب می باشد.

امیدوارم با این مطالب، کمک شایانی به انتخاب صحیح ظرفیت دستگاه متناسب با محیط و همچنین طراحی و اجرای اصولی پکیج دیواری فن دار کرده باشم.

کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 17 =