پکیج دیواری فن دار
پکیج دیواری فن دار(نکات دودکش + نحوه محاسبه ظرفیت آپارتمان)
ژانویه 13, 2019
شرایط نصب پکیج دیواری
شرایط نصب پکیج دیواری
ژانویه 31, 2019

تاریخچه تهویه مطبوع

تاریخچه تهویه مطبوع

تاریخچه تهویه مطبوع

تاریخچه تهویه مطبوع

ایران یکی از پیشتازان صنعت تهویه مطبوع بوده است.

بادگیر 8 یک روش ابداعی ایرانی برای ایجاد فضای خنک داخل منازل گرم کویری است. این دستگاه تهویه مطبوع از روزگاران قدیم، سال های زیادی زندگی مردم ایران را قابل تحمل کرده است.

بادگیرها معمولاً برجک های کوچکی به صورت چهار ضلعی یا چند ضلعی منظم هستند که ساختار مثلث در هیچ کدام آن ها به هیچ وجه دیده نمی شود.

برجک بادگیر معمولاً بر روی مرتفع ترین قسمت خانه قرار دارد. به صورت کلی بادگیرها بر روی قسمتی از خانه به نام حوض خانه بنا می شده که ایوان کوچکی بوده که در انتهای اتاق های تابستانی هر عمارت، قرار داشته است.

در هر کدام از این اتاق ها تا 5 در برای جریان هوا وجود داشته است.

نکته: اتاق تابستانی، اتاق های با ابعاد بزرگ و درهای زیاد در شمال خانه به دلیل آفتاب گیر نبودن آن ها (بردشمار) نام دارد. بادگیرها دقیقاً بالای حوض قرار داشتند که از طریق عبور جریان هوا از لای شکاف ها و هدایت مستقیم بر روی حوض، هوای خنک ایجاد می شد.

در عمارت های افراد ثروتمند، حوض خانه در فضای بسته ای بوده که دالان هایی به اتاق های تابستانی داشته (شبیه همان کانال کولر) و باد خنک از طریق این دالان ها وارد اتاق می شده. از استفاده های دیگر بادگیرها، به عنوان سرد کردن فضای سرداب برای نگهداری مواد غذایی و نیز خنک نگه داشتن آب آب­انبار بوده که البته ویژگی اصلی این معماری، ایجاد جریان هوا در داخل فضای خانه ها بوده است.

بادگیر در کشورهای عربی: در گذشته عرب ها نیز با بادگیر از طریق ایران آشنایی پیدا کردند که نظیر این وسیله در بناهای باستانی خاور نزدیک از قبیل مصر دوران فراعنه و بابل با واسطه کوروش کبیر، استفاده می کردند.

در قصر «اُخیفیر» بازمانده از دوران عباسیان در عراق، بادگیر چهارگوش در دیوارها به چشم می خورد. واژه بادگیر در عراق به صورت «بادجیر» که همان معرب شده واژه پارسی است، به کار می رود.

احتمال دارد که انتقال و گسترش بادگیر در شام و مصر دوران اسلامی از طریق عراق انجام گرفته باشد.

در دوران فاطمیان بادگیرها، جزئی از نمای شهر شده بودند. زیرا ابن یونس ستاره شناس درباره جهت صحیح روزن آن ها بحث کرده است.

کهن ترین نوع بادگیر به جای مانده در قاهره، بادگیر دیوار قبله مسجد الصالح طلائع می باشد و در هزار و یک شب به بادهنج اشاره شده است. در مصر جدید این وسیله معمولاً «ملقف» به معنی «گیرنده باد» نام گذاری شده است.

امروزه تهویه مطبوع شاخه ای از تأسیسات در مهندسی مکانیک است که با توجه به عملکرد و کاربرد سیستم های مختلف در این زمینه، دارای تنوع بالایی می باشد.

کارشناس
کارشناس
سینا تکنیک - ایمن فن سینا - تعمیرات تخصصی سیستم های تهویه و خنک کننده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هفت =