نصب کولر گازی پرتابل
نصب کولر گازی پرتابل
اسفند ۳, ۱۳۹۷
یونیت خارجی کولر گازی دیواری
یونیت خارجی کولر گازی دیواری
فروردین ۴, ۱۳۹۸
کولر گازی دیواری

کولر گازی دیواری (اسپلیت دیواری)

یونیت داخلی کولر گازی دیواری

یونیت داخلی کولرگازی دیواری

کولر گازی دیواری زیر مجموعه اسپلیت های دو تکه می باشد. معمولا حداقل ظرفیت BTU 9000 و حداکثر ظرفیت در طراحی آن در بعضی برندها تا BTU 42000 نیز می رسد. بنابراین می توانیم محیط های کوچک با مساحت ۲ متر تا محیط های با حدود ۱۵۰ متر را در محاسباتمان در نظر بگیریم.

یونیت داخلی که در بین سرویس کاران به پنل معروف است بر روی یک صفحه فلزی که جنس آن ورق گالوانیزه می باشد و به دیوار پیچ می شود سوار است.

ابعاد یونیت داخلی

ابعاد یونیت داخلی کولر گازی دیواری بسته به نوع برند و ظرفیت دستگاه از حدود طول ۸۰ سانتی متر، عرض ۲۵ سانتی متر و ارتفاع ۳۰ سانتی متر شروع می شود و همچنین وزن آن از حدود  ۸ کیلو گرم شروع می شود و در بعضی برندها در حداکثر ظرفیت به ۲۳ کیلوگرم نیز می رسد.

بخش های یونیت داخلی

این قسمت شامل لوله های ورود و خروج به کویل اواپراتور، کویل اواپراتور، قاب اواپراتور، حوضچه درین، فن اواپراتور، بلورفن اواپراتور، دمپرهای بالا و پایین و چپ و راست، سنسورهای دمای محیط و دمای لوله میانی اواپراتور، چشمی ریموت کنترل و LED نشانگر عملکرد، برد دستگاه (مغز دستگاه) و ترمینال برق ورودی (Power supply) و ترمینال کابل فرمان می باشد که به توضیح مختصری از تک تک آنها می پردازیم تا آشنایی اجمالی پیدا کنید.

لوله های ورود و خروج به اواپراتور از یک طرف به کویل اواپراتور وصل می باشند و از طرف دیگر دارای مغزی می باشند که لوله های ارتباطی بین یونیت داخلی کولر گازی دیواری و یونیت خارجی با مهره و پرچ مخصوص به این مغزی متصل می شوند. به طور معمول سایز لوله های ورودی و خروجی به اواپراتور یک سایز کوچکتر از لوله های ارتباطی بین دو یونیت می باشند و دلیل آن هم این است که فشار باز هم یک مقدار کم شود و راندمان دستگاه بالاتر برود. جنس تمام این لوله هایی که راجع به آنها صحبت شد از مس می باشد و جنس مغزی و مهره های اتصال به مغزی برنج می باشد. جنس کویل اواپراتور نیز کاملا از مس می باشد در این قسمت صفحاتی داریم با نام فین (Fin) که برای بالا بردن ضریب انتقال حرارت می باشد یعنی اینکه طراحی به این شکل است که لوله های کویل اواپراتور از وسط این فین ها عبور می کند که وقتی هوا دمیده می شود بیشترین میزان خروج هوای سرد یا هوای گرم را از کویل داشته باشیم.

قاب یونیت داخلی کولر گازی دیواری

قاب یونیت داخلی کولر گازی دیواری از جنس پلاستیک فشرده خاص و در بعضی برندها فایبر گلاس می باشد. این قاب از قسمت بالا به صورت شبکه شبکه های باز می باشد و هوای مورد نیاز اواپراتور از آنجا تامین شود. از پشت به وسیله ی خارهایش به پلیت وصل می شود. از پایین صفحه بسته می باشد که نگهدارنده و پوشاننده ی ظاهری حوضچه درین و لوله های رفت و برگشت و شلنگ درین و کابل برق و کابل فرمان می باشد.

وقتی جلوی دستگاه بایستیم قسمت جلوی قاب یک درب بزرگ می باشد که از دو طرف با جای دست به راحتی باز می شود. زیر این درب بزرگ دو عدد فیلتر پلاستیکی و توری داریم که زیر قاب تا بالا کنار دیوار می رود در واقع کل هوای ورودی به پنل را فیلتر می کند البته در این حد می باشد که گرد و غبار محیط را می گیرد.

در قسمت های بعد مقالاتی راجع به شستشوی فین های اواپراتور، شستشوی فیلتر ها و در کنار آن فیلم های آموزشی ارائه خواهیم کرد.

نکته: این توضیحاتی که در مورد یونیت داخلی داده می شود به صورت کلی می باشد و در ادامه مطالب که به بررسی کولر های گازی اینورتر می رسیم نسل جدید پنل ها را به همراه ریز قطعات مورد بررسی قرار خواهیم داد.

حوضچه درین

حوضچه درین یک حوضچه برای تخلیه ی رطوبت دریافت شده از محیط می باشد. جنس آن از پلاستیک فشرده می باشد و با کمک خارهایش در زیر اواپراتور جا می رود. قسمت پشتی کویل اواپراتور نیز به وسیله ی دو مجرا در چپ و راست به داخل حوضچه می ریزد. اندازه ی حوضچه دقیقا برابر است با طول کویل اواپراتور. حوضچه دقیقا بالای بلوور فن قرار دارد و در دو طرف خود محل هایی برای اتصال به شلنگ درین دارد (انتخابی توسط نصاب) سرویس حوضچه ی درین در بخش توضیحات سرویس کاملا توضیح داده خواهد شد.

اواپراتور و حوضچه درین

فن اواپراتور یونیت داخلی کولر گازی دیواری

فن اواپراتور یک موتور کوچک است معمولا به رنگ پوسته ی مشکی یا سفید که دو نوع می باشد:

نوع اول AC: یعنی این که برای راه اندازی نیاز به یک خازن دارد (خازن کتابی) که البته برق مورد نیاز را از برد می گیرد. یک شفت بلند دارد که از زیر وارد کویل اواپراتور شده و با پیچ ریگلاژ به بلوور فن وصل می شود.

موتور فن دارای ۳ دور سرعت می باشد Low (کم)، Medium (متوسط)، high (زیاد)

نوع دوم DC: این موتور فن با ولتاژ ۱۲ ولت کار می کند و برای چرخش بلوورفن می باشد. دارای ۳ دور می باشد: کم، متوسط، زیاد.

نکته: نوع سوم موتور فن نیز وجود دارد که در قسمت اینورتر ها توضیح خواهم داد این موتور فن به Brussless DC) BLDC) معروف است؛ که فقط در سیستم های اینورتر کاربرد دارد.

نکته: تاخو فن یا تاکو ژنراتور قطعه ای است شامل یک آهنربا و سیم پیچ کوچک که در یک محفظه ی پلاستیکی داخل بعضی از موتور فن ها قرار دارد و گزارش سرعت و دور فن را به صورت لحظه به لحظه به برد می دهد. از جمله برندهایی کولر گازی دیواری که موتور فن دارای تاخو دارند برند معروف  SAMSUNG می باشد. این عملکرد در موتور فن های BLDC به صورت دیگریست که در جای خود توضیح خواهم داد.

بلوور فن اواپراتور

بلوور فن اواپراتور (دمنده ی هوا) قطعه ای می باشد که اندازه ی آن بسته به ظرفیت اواپراتور تعریف شده معمولا طول آن از حدود ۸۰ سانتی متر شروع می شود و شعاع مقطع گرد آن از حدود ۳ سانتی متر شروع می شود. جنس آن پلاستیک فشرده می باشد. از یکطرف به شفت بلوورفن وصل می شود و از طرف دیگر داخل بوش قرار می گیرد. بوش نیز یک قطعه پلاستیکی از جنس نرم است که به وسیله ی بلبرینگ مستحکم می شود و جای مخصوص بر روی قاب پنل دارد زیرا بالانس بودن بلوورفن بسیار مهم است. جهت چرخش بلوورفن کولر گازی دیواری ساعتگرد می باشد و با یک فلش در کنارش مشخص می شود. پره های بلوورفن بسیار حساس هستند و در صورتی که دستگاه روشن باشد و قطعه یا جسمی وارد شود به شدت آسیب می بیند بنابراین به وسیله ی دمپرها محافظت می شوند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

نکته: برندهایی مانند OGeneral که پیش کسوت صنعت کولر گازی هستند بعد از بلوورفن یک توری فلزی قرار داده اند که فضای خالی آن به صورت مربع های ۱ در ۱٫۵ سانتی متر می باشد و حتی از بلوورفن در مقابل اجسام خارجی در صورت ورود ناگهانی و احتمالی وقتی دستگاه روشن است حمایت می کند.

دمپرموتور دمپر

دمپرها قطعاتی هستند که جهت گردش هوا را مشخص می کنند و ما میتوانیم جهت گردش باد را به صورت مستقیم به نقطه ای خاص تنظیم کنیم. کار دیگر دمپر محافظت از بلوورفن می باشد و در ضمن در هنگام خاموشی دستگاه دریچه هایش بسته می شود. در بعضی برندها علاوه بر این دمپرهایی که توضیح داده شد در داخل تر و نزدیک به بلوورفن دمپرهایی به سمت چپ و راست حرکت می کند و می توان با تنظیم آنها جهت هوا را به سمت چپ و راست نیز تنظیم کرد. دمپرها به کمک یک استپ موتور به حرکت در می آیند این موتورها موتورهای الکترونیکی پله ای هستند که فرمان کارکرد خود را به صورت پالس از برد کولر گازی دیواری دریافت می کنند. جهت کارکرد و تغییر دمپرها بین ۲۵ درجه تا حداکثر ۶۰ درجه در بعضی برندها می باشد. محل جانمایی دمپرها وقتی جلوی دستگاه ایستاده ایم پایین درب قاب و بالای زیر دستگاه می باشد در واقع کنج رو به رویمان می باشد.

برد دستگاه کولر گازی دیواری

برسیم به اصلی ترین بخش دستگاه یعنی مجموعه ی برد دستگاه که در واقع مغز دستگاه می باشد که شامل قطعات زیر می شود:

خود برد (Main PCB)، سنسور لوله پایپ، سنسور محیطی (هوا)، چشمی دریافت فرمان از ریموت کنترل، LED نمایشگر فرمانی که برد در حال اجراست و ترمینال های ورودی.

ابتدا ترمینال های ورودی را توضیح می دهیم که بسیار ساده است. محلی است که برق دستگاه و فرمان های یونیت خارجی به یونیت داخلی کولر گازی دیواری متصل می شود.

نکته: برق ورودی به برد از قسمت کابل برق ورودی مستقیم به برد وصل می شود و یونیت خارجی برق خود را از داخل تامین می نماید. البته این مصداق برای دستگاه های برق از داخل می باشد و در ضمن این طراحی برای دستگاه های تا ظرفیت ۲۴۰۰۰ BTU می باشد یعنی این ظرفیت و بالاتر باید یک برق جدا به کندانسور برود و فقط فرمان ها به پایین متصل می شود و در ضمن در بعضی برندها در ظرفیت BTU 24000 برد نیز برق خود را از یونیت خارجی تامین میکند. این موارد همگی برای دستگاه های معمولی می باشد و در مورد دستگاه های اینورتر به صورت کامل توضیح خواهم داد.

چشمی دریافت فرمان از ریموت کنترل قطعه ای است که یا مستقیما روی خود برد می باشد یا این که روی یک برد کوچک می باشد (معمولا در برندهای LG و SAMSUNG) به وسیله ی سیم به برد Main وصل می شود. (بعضی از چشمی ها از جنس فتو ترانزیستور می باشند)

در تمام این حالات LED  نمایشگر حالاتی است که دستگاه در حال اجرا کردن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 8 =